Zahraničí

Haitská vláda žádá USA po atentátu na prezidenta o vojenskou pomoc

Haitská vláda žádá USA po atentátu na prezidenta o vojenskou pomoc
Zdroj: Profimedia

Úřadující premiér Haiti požádal v pátek Spojené státy o vojenskou pomoc. Obává se o zhoršení beztak vyhrocené situace po atentátu na prezidenta Jovenela Moïseho, kterého v noci na středu zastřelilo komando žoldnéřů.

Úřadující předseda vlády Claude Joseph, který na Haiti vyhlásil výjimečný stav, chce, aby američtí vojáci střežili letiště a další klíčová místa infrastruktury. Obává se chaosu, který přinese boj o moc po vraždě autoritářského prezidenta. USA zatím vojenskou pomoc nepotvrdily, na Haiti však urychleně vysílají agenty FBI a ministerstva vnitřní bezpečnosti, aby posoudili situaci a pomohli s vyšetřováním atentátu, informují americká média.

Související obsah

Vykonavatelé vraždy už byli jakž takž odhaleni, nikoliv však její pozadí. Do soukromé prezidentovy rezidence přijelo v noci na středu po zuby vyzbrojené komando šesti auty. Vydávalo se za americkou protidrogovou policii DEA a tím obelstilo ochranku. Moïse skončil mrtvý s dvanácti kulkami v těle, jeho manželka přežila s těžkým zraněním, třem dětem se podařilo schovat.

V komandu bylo 28 mužů. Tři byli zastřeleni při pronásledování, osm je na útěku, 17 zajatých, Z těch jsou dva Američané haitského původu, podle všeho průvodci a tlumočníci (na Haiti se mluví francouzsky a kreolsky). Zbylých 15 bylo identifikováno jako bývalí příslušníci kolumbijské armády od podplukovníka po vojína.

Související obsah

Žádné překvapení, bývalí kolumbijští vojáci jsou jako žoldnéři velmi žádaní kvůli dobrému výcviku a letitým zkušenostem získaným v boji proti levicovým partyzánům a drogovým kartelům. Kolumbijská policie už má podezření na čtyři firmy, jež si je mohly najmout. Na Haiti se pak dostali po skupinách přes sousední Dominikánskou republiku. Jejich cílem údajně nebylo prezidenta zastřelit, ale zajmout.

Zatím však není jasné, kdo byl strůjcem celé akce. Prezident Moïse měl mnoho nepřátel mezi bohatými podnikateli i šéfy gangů. Vládl pomocí dekretů, parlament nefungoval. Haiti je označována za nejchudší zemi na západní polokouli, která je proslulá korupcí a zpronevěřováním státních peněz. V hlavním městě už měsíce zuří otevřená válka gangů, kvůli které utekly tisíce lidí. Buď se báli o život, nebo jim násilníci „jen“ vyrabovali a zapálili obydlí. Ale i v zemi s takovými poměry způsobila brutální poprava prezidenta všeobecný šok.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Zahraničí

Důležité Události

Krátká zpráva

Ministerstvo vnitra dostalo pokutu 800 tisíc, nakoupilo samopaly bez tendru

Ministerstvo vnitra dostalo pokutu 800 tisíc od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) za nákup bez tendru. Zakázka se týkala nákupu pušek a samopalů pro Policii České republiky. "Ve všech třech případech zadavatel postupoval v jednacím řízení bez uveřejnění, tedy bez jakékoliv soutěže, aniž by byly splněny podmínky pro použití tohoto druhu zadávacího řízení. Celkem takto nakoupil 1 873 souprav zbraní," uvedl předseda ÚOHS Petr Mlsna.

Krátká zpráva

Policie zatkla bývalého lídra katalánských separatistů Carlese Puigdemonta

Italská policie zatkla na Sardinii bývalého šéfa katalánské vlády Carlese Puigdemonta. Puidgemont ve čtvrtek cestoval z Bruselu do Alghera kvůli návštěvě kulturní události a na setkání s regionálním lídrem a ombudsmanem Sardinie. Když dorazil na letiště ve městě Alghero, zastavila ho pohraniční policie, píše agentura AP. Zítra soud rozhodne, jestli ho vydá Španělsku, nebo propustí. Ve Španělsku čelí obvinění za pobuřování a za zorganizování nezákonného referenda o nezávislosti Katalánska v roce 2017.

Krátká zpráva

Chlapec v Nizozemsku vyhrál soud, může se očkovat proti covidu

Dvanáctiletý chlapec se v Nizozemsku obrátil na soud, protože mu otec zakázal očkování proti covidu-19. Kluk o vakcínu moc stál, aby se mohl vídat s nemocnou babičkou a neohrozil ji. V zemi je možné očkování od 12 let se souhlasem obou rodičů. Soudce se přiklonil na stranu chlapce, jehož rodiče jsou rozvedení.

Píše se na Deník.cz