Koronavirus

Očkovali jste se v cizině? V Česku si můžete požádat o evropský certifikát!

Očkovali jste se v cizině? V Česku si můžete požádat o evropský certifikát!
Zdroj: Evropská komise

Od pondělí mohou získat certifikát EU COVID i ti, kteří se nechali očkovat ve třetích zemích. Má to ovšem specifické podmínky, podrobnosti se dozvíte ve článku.

Lidé, kteří se nechali očkovat ve třetích zemích, nyní mohou získat také certifikát EU COVID. "Certifikáty jsou uznávané pro vstup do provozoven, při využití služeb. Zjednodušují také cestování. Plně očkovaní občané ČR, respektive občané EU mohou z jakékoliv země přicestovat bez testu a bez podstoupení samoizolace, jen s příjezdovým formulářem," objasnilo ministerstvo zdravotnictví.


O EU COVID si mohou lidé očkovaní ve třetích zemích požádat od pondělí. Pokud ale mají Češi certifikát z Izraele, Srbska a Velké Británie, nemusí o něj vůbec žádat. I tam ale platí, že musí být očkovaní látkou registrovanou v EU a že certifikát musí být anglicky.


K některým certifikátům ze třetích zemí je třeba doložit ještě další potvrzení. Podrobné informace naleznete zde na stránkách ministerstva zdravotnictví. Informace v češtině najdete také na stránkách Evropské komise.

Související obsah


"Chceme českým občanům očkovaným ve třetích zemích jednou ze čtyř vakcín, která je dostupná také v EU, zajistit stejné výhody, které jim přináší očkování v tuzemsku. Pokud přicestují z takovéto země a navštíví poskytovatele zdravotních služeb, budou mu zde elektronicky zapsány údaje o očkování provedeném ve třetí zemi do Informačního systému infekčních nemocí. Na základě toho bude očkovanému vystaven jednotný EU certifikát,“ řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).


Elektronickou verzi certifikátu je možné stáhnout na webovém portále ocko.uzis.cz. Ministerstvo zdravotnictví doporučuje certifikát využívat v aplikaci Tečka.
 

Pfizer a BioNtech jednají o povolení očkovat v USA i třetí dávkou vakcíny. Podívejte se na reportáž TV Nova:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Zemřel bývalý senátor a prezidentský kandidát Bob Dole

Ve věku 98 let zemřel bývalý republikánský senátor a prezidentský kandidát Bob Dole. Poprvé byl zvolen do Kongresu v roce 1960 a sloužil ve Sněmovně reprezentantů USA až do roku 1969. Poté se přesunul do Senátu, kde zastupoval Kansas téměř tři desetiletí. Ve své kariéře třikrát kandidoval na prezidenta, na třetí pokus vyhrál republikánskou nominaci, ale v roce 1996 prohrál volby s Billem Clintonem.

Píše se na Deník.cz