Domácí

Čechy očkování netáhne, zájem je malý. Je třeba jiný přístup, ví experti

Pokud vláda výrazně nezmění svůj přístup, 11. srpna už prý v Česku nebudou žádní zájemci o očkování proti koronaviru. Vypočítalo to České vysoké učení technické spolu s ministerstvem zdravotnictví. Proočkovanost je ale u nás nedostatečná a vláda tak musí vymyslet další způsoby, jak lidi k vakcinaci přesvědčit. Kampaň by neměla ale podle odborníků cílit jen na mladé lidi.

O očkování v Česku má podle dat ministerstva zdravotnictví zájem jen zhruba polovina obyvatel. Menší zájem o vakcínu mají zejména lidé s nižším vzděláním nebo nižším příjmem.

"Jejich práce není ovlivněna tím, zda jsou očkováni, nebo nikoliv, možná to může souviset i s mezinárodní turistikou," uvedl Dino Numerato z Institutu komunikačních studií a žurnalistiky Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy (FSV UK).

Problémem může být také dezinformační kampaň, proti které Babišův kabinet nebojoval prý dostatečně.

Související obsah

"Vláda nechala rozšířit fámy, potom v těch průzkumech jednoznačně vychází, že těm fámám lidé věří a nechtějí se proto nechat očkovat," popsala Denisa Hejlová z Institutu komunikačních studií a žurnalistiky FSV UK.

"Jsou čím dál tím infekčnější ty varianty. Kdo se nenaočkuje, tak tu nemoc dostane," vysvětlil Jan Pačes z Ústavu molekulární genetiky Akademie věd ČR.

Na první nebo druhou dávku očkování v Česku aktuálně čeká více než milion a čtvrt lidí.

Související obsah

Právě naočkování co nejvíce lidí je podle odborníků klíčovým krokem k ukončení pandemie koronaviru. I proto se teď vláda rozhodla odměnit ty, kteří si ve dvou nových očkovacích centrech nechají vakcínu aplikovat. Co si o tomto kroku myslí Češi, se dozvíte v reportáži TV Nova:

klma, tn.cz / TV Nova
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Krátká zpráva

Zatčený katalánský expremiér Puigdemont opustil vězení

Italská policie v pátek zatkla na Sardinii bývalého šéfa katalánské vlády Carlese Puigdemonta. Po několikahodinovém zadržení byl však propuštěn. Puidgemont ve čtvrtek cestoval z Bruselu do Alghera kvůli návštěvě kulturní události a na setkání s regionálním lídrem a ombudsmanem Sardinie. Když dorazil na letiště ve městě Alghero, zastavila ho pohraniční policie, píše agentura AP. Italský soud bude nyní rozhodovat, zda jej vydá do Španělska. Tam čelí obvinění za pobuřování a za zorganizování nezákonného referenda o nezávislosti Katalánska v roce 2017.

Píše se na Deník.cz