Zahraničí

V USA dál zuří požáry. Umírají lidé, podařilo se natočit i ohnivé tornádo

Rozsáhlou oblast od Kalifornie až po Wisconsin pustoší nejničivější požáry v historii země. Na několika místech probíhají evakuace, v sobotu zemřeli při zásahu dva hasiči. Oheň se šíří tak rychle, že v blízkosti národního parku Klamath se před několika dny dokonce vytvořilo ohnivé tornádo z plamenů a kouře.

Severní Ameriku zasáhla vlna veder, která přinesla rekordní teploty i stovky úmrtí. V Údolí smrti naměřili rekordních 54,4 stupně Celsia, čímž byl překonán rekord z roku 1913. V Arizoně o víkendu zahynuli dva hasiči, když jejich letadlo bojující s plameny havarovalo. 

Několik oblastí musely záchranné složky evakuovat, hasiči pracují v extrémních podmínkách. Bojují s mnoha požáry najednou a říkají, že vzduch je tak suchý, že velká část vody vypuštěná protipožárními letadly se odpaří, než dopadne na zem, informuje britská BBC.

 

Související obsah

Objevilo se i ohnivé tornádo

Americká lesní správa zachytila ​​video rotujícího vířivého sloupce tvořeného horkým vzduchem a výpary z ohně. Záběry  se podařilo natočit 29. června při požáru Tennant v Národním parku Klamath poblíž hranic s Oregonem (psali jsme zde).

Dramatické záběry poměrně vzácného ohnivého víru ukázaly intenzitu a nebezpečí letošních požárů, které zachvátily velkou část Spojených států. Ohnivá tornáda nesou vzduch, kouř, trosky a plameny. 

Související obsah

Vířivý oheň byl tak silný, že ho bylo možné zachytit i na radaru Národní meteorologické služby, uvedl meteorolog Charles Smith z Medfordu. Smith nedokázal říct, jak dlouho viditelný vír trval, ale poznamenal, že radar zachytil až 30 minut rotace.

K letošní vlně požárů přispěla mimořádná vedra, kdy padaly teplotní rekordy od jižní Kalifornie paž po stát Washington. 

A ještě jedno video víru, který se při požárech objevil:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Zahraničí

Důležité Události

Krátká zpráva

Francie kvůli ponorkám povolává velvyslance z Austrálie a USA

Francie poprvé v historii povolala své velvyslance v Austrálii a Spojených státech ke konzultacím do Paříže. Díky novému bezpečnostnímu partnerství těchto velmocí a Velké Británie v Indo-Pacifiku, které má být protiváhou čínským mocenským ambicím, přišla Francie o mnohamiliardovou zakázku na dodávku konvenčních ponorek pro Austrálii. Ta místo nich hodlá koupit od USA ponorky s jaderným pohonem.

Píše se na Deník.cz