Domácí

Návrat do vlasti může Čechy vyjít draho! V zahraničí se testy neproplácí

Turisty, kteří jsou na dovolené ve Španělsku, čekají při návratu hned dvojí testy. Jedny při odletu ze Španělska, druhé po příletu do Česka. A to i přesto, že jsou třeba očkovaní, nebo nemoc už prodělali. Země od pondělí vstupuje do červeného stupně covidového nebezpečí. Problém je i s tím, kdo lidem testy v zahraničí, kde jsou velmi drahé, proplatí. A zatím to vypadá, že bohužel nikdo.

Paní Ježdíková s manželem odjeli k moři do Španělska. Oba jsou plně očkovaní. Svůj certifikát teď pokládají za cár papíru. "V sobotu nám volala delegátka, že jsou nová pravidla. A všichni, kteří se vrací ze Španělska z pevniny, ať mají očkování, nebo nemají, musí absolvovat testy,“ řekla Dana Ježdíková.


V pondělí se mají vracet a neděli trávili cestováním po španělských klinikách. Hledali, kdo jim test udělá. "Za nás oba je to 90 euro (zhruba 2300 korun, pozn. red.) a za taxík dáme dalších 15 euro (383 korun, pozn. red.). Ten den je ztracený a zkažený,“ postěžovala si Ježdíková.

Související obsah


Bez dokladu by nesměli do letadla. "Při návratu ze Španělska od 5. července platí povinnost absolvovat PCR, nebo antigenní test, a to při návratu do ČR veřejnou dopravou,“ vysvětlila mluvčí ministerstva zahraničí Eva Davidová.


"Podmínky se neustále mění. Doporučujeme, aby si cestující před odletem vždy zkontrolovali aktuálně platná pravidla,“ apeluje mluvčí Smartwings Vladimíra Dufková.


"Chráníme tak Českou republiku před zavlečením nebezpečných mutací a české občany před nákazou,“ hájí situaci mluvčí ministerstva zdravotnictví Gabriela Štěpanyová.

Související obsah


Pokud cestujete autem, na test při opuštění Španělska nemusíte. To se ale týká jen zlomku turistů. "Ten test v zahraničí hrazený není. Já osobně to pokládám za podraz na plně očkovaných lidech,“ míní místopředseda Asociace cestovních kanceláří ČR (ACK ČR) Jan Papež.


Asociace cestovních kanceláří lidem radí alespoň levnější variantu, kterou je online testování přes videohovor. Turisté můžou takto získat platný certifikát.

ls, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Píše se na Deník.cz