Zahraničí

Postřelený slavný novinář zemřel. Bojoval až do konce, vzkázala rodina

Vážně zraněný investigativní novinář Peter R. de Vries, kterého na začátku minulého týdne na ulici v Amsterdamu postřelil útočník, po více než týdnu podlehl utrpěným zraněním. De Vries pomohl s objasněním několika "spících" kriminálních kauz a jeho práce byla známá i za hranicemi jeho vlasti.

"Peter bojoval až do konce, ale bitvu vyhrát nedokázal. Zemřel obklopený lidmi, kteří ho milují. Peter žil s přesvědčením, že ti, kteří před jinými klečí, nemohou být svobodní. Jsme na něj obrovsky pyšní, zároveň ale není možné nás utěšit," uvedli pozůstalí v prohlášení, z něhož ve čtvrtek cituje zpravodajský portál De Telegraaf. De Vriesovi bylo 64 let.

Novinář se stal obětí útoku minulé úterý večer. Po střelbě policie zadržela dva muže ve věku 35 a 21 let, kteří nadále zůstávají ve vazbě. Vyšetřovatelé věří, že mladší z pachatelů střílel, starší řídil únikové vozidlo. Policisté při domovních prohlídkách zajistili mimo jiné munici a datové nosiče.

Související obsah

Podle některých zdrojů je motivem útoku de Vriesovo angažmá v ostře sledované kriminální kauze související s drogovými obchody. Novinář totiž spolupracoval s právníky korunního svědka procesu, zároveň ale odmítal jakoukoli ochranku.

De Vries na sebe poprvé výrazně upozornil už v roce 1983, kdy psal o únosu Freddyho Heinekena, dědice slavného pivního impéria stejného jména. O případu napsal i dvě knihy. De Vries pracoval pro několik novin a časopisů, než se stal tváří vlastního televizního pořadu, který se vysílal dlouhých 17 let.

Související obsah

Mezinárodní pozornost k sobě nizozemský reportér přitáhl, když se začal zabývat případem zmizelé Američanky Natalee Hollowayové. Byl to právě on, kdo zveřejnil tajně natočené záběry, na nichž Nizozemec Joran van der Sloot tvrdil, že byl u toho, když Hollowayová zemřela a následně se zbavil jejího těla. I když se tak okamžitě stal hlavním podezřelým, nebyl nikdy odsouzen. Tělo zmizelé Američanky se nikdy nenašlo, připomíná al-Džazíra. Van der Sloot byl nakonec odsouzen za jinou vraždu.

Připomeňte si práci nizozemského novináře v reportáži TV Nova:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz