Zahraničí

Konec benzínu a dieselů! Evropská komise chce do roku 2035 auta bez emisí

Evropská komise v rámci snahy o splnění přísnějších klimatických cílů navrhuje, aby nové vozy od roku 2035 nemohly produkovat žádné emise oxidu uhličitého. To by znamenalo zásadní ránu pro dieselové a benzinové automobily. V rámci návrhu se také počítá s výraznou podporou prodeje elektromobilů, členské státy by měly budovat více nabíjecích stanic.

Ve středu Evropská komise (EK) oznámila sérii návrhů, které mají pomoci splnit klimatické cíle Evropské unie. Evropa by se měla stát klimaticky neutrálním kontinentem do roku 2050. V rámci návrhu se EK zaměřuje i na narůstající emise z dopravy.

Podle návrhu by se emise z nových aut měly do roku 2030 snížit o 55 % a do roku 2035 o 100 % v porovnání s letošním rokem. "Ve výsledku budou mít všechny nové vozy registrované od roku 2035 nulové emise," vysvětluje EK.

Související obsah

V rámci návrhu se také počítá s větší podporou vozů na alternativní pohon, EK vyzývá k vybudování infrastruktury nabíjecích a čerpacích stanic. Na hlavních dálnicích by měl být každých 60 kilometrů nabíjecí port, každých 150 kilometrů se pak počítá s čerpací stanicí pro tankování vodíku.

Jedná se jen o jeden ze série návrhů. Ty jsou podle EK vzájemně propojené a doplňují se. "Tento vyvážený baliček a příjmy, které to vygenerujeme, potřebujeme k tomu, abychom zajistili přechod, který učiní Evropu spravedlivou, zelenou a konkurenceschopnou," uvádí EK.

"Ekonomika založená na fosilních palivech dosáhla svého limitu. Chceme zanechat příští generaci zdravou planetu stejně jako dobré pracovní příležitosti a rozvoj, který neubližuje přírodě. Evropská zelená dohoda je naše růstová strategie, která směruje k bezuhlíkové ekonomice. Evropa byla prvním kontinentem, který prohlásil, že bude klimaticky neutrální v roce 2050, nyní jsme úplně první, kdo předložil konkrétní plán," komentovala předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová.

Dva elektromotory a pohon všech kol. Prohlédněte si sportovně laděný Enyaq Sportline ZDE:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata

Důležité Události