Zahraničí

Povodně v Německu zabily 156 lidí, policie varuje před další smrtící hrozbou

Ničivé povodně v Německu si vyžádaly nejméně 156 životů, na vině přitom podle expertů může být selhání systému varování před záplavami. Policie v Koblenci nyní upozorňuje všechny obyvatele, aby dávali pozor na další nebezpečí v podobě narušených elektrických rozvodů, které mohou způsobit i smrt.

V Německu tento týden udeřily bouřky s extrémně silnými přívalovými dešti. Noční záplavy překvapily stovky tisíc lidí. Síla vody některé z nich uvěznila ve sklepech domů, další připravila o střechy nad hlavou nebo o příbuzné. Počet obětí se během soboty vyšplhal na 133, později na 141 a v neděli ráno na 156.

Policie v Koblenci oznámila v sobotu ráno, že v souvislosti s povodněmi registruje nejméně 90 mrtvých. Jedná se o oběti v okrese Ahrweiler, který paří k nejpostiženějším v západním Německu, informuje německý Bild

Následně prostřednictvím facebooku upozornila na další smrtelné riziko v podobě narušeného elektrického vedení v oblasti katastrofy. "Udržujte velkou vzdálenost a nevystavujte se nebezpečí! Za určitých okolností mohou být elektrická vedení životu nebezpečná i z několika metrů a bez přímého kontaktu,“ napsala policie.

Zdroj: Profimedia

 

Řada expertů nyní začíná poukazovat na to, že zřejmě selhal systém varování před blížícími se živelními katastrofami. Související obsah

Evropa před několika lety zavedla pro případy extrémních povodní tzv. systém EFAS, který sbírá a vyhodnocuje data z evropských vodních toků a předává je příslušným úřadům v jednotlivých státech. Ten počátkem týdne varování vydal, Německo přesto nezačalo s k evakuacemi obyvatel.

"Fakt, že tolik lidí zemřelo, považuji za masivní selhání celého systému," řekla hydroložka Hannah Clokeová pro portál Politico. "Čekala bych, že lidé budou evakuováni, a ne že tolik lidí zemře při povodni v roce 2021,“ dodala. Varování EFAS podle ní bylo v "extrémní kategorii“, což znamená ohrožení života.


Zdroj: Profimedia/Jonas Güttler/dpa

 
Německý federální meteorologický ústav tvrdí, že výstrahu dostal a také ji předal dál. "Nejsme odpovědní za vyhlášení evakuací nebo za jiná opatření na lokální úrovni," prohlásil mluvčí německého úřadu Uwe Kirsche.

Související obsah 

Nejpostiženějšími městy jsou Erftstadt, Ahrweiler nebo Schuld. Voda smetla domy, ve městě Erftstadt se dokonce po sesuvu půdy objevil mohutný kráter, který se nadále zvětšuje a pohlcuje další a další domy. Přírodní katastrofa s více než 100 oběťmi na životech je pro Německo nejhorší od druhé světové války. Stále se pohřešuje zhruba tisícovka lidí.

 

V oblasti Heinsberg se protrhla přehrada na řece Rúr. Podle informací kolínské okresní vlády museli záchranáři evakuovat 700 lidí.

Související obsah

Do záchranných prací v Severním Porýní-Vestfálsku se zapojilo více než 19 tisíc příslušníků pohotovostních služeb. Podle premiérky Porýní-Falce Malu Dreyerové voda už opadává a začnou se objevovat další těla lidí, kteří se při záplavách utopili. "Je to horor. Je to naprosto hrozné, když to zasáhne lidské životy. Když jsou ničeny domy, když ulice vypadají tak, jak jsme to viděli. Ale to, že při této pohromě umírají lidé, to je opravdu strašné,“ prohlásila premiérka.

O své přátele a příbuzné přišly desítky lidí. Více o neštěstí v Německu v reportáži:

 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz