Domácí

Rostou už i "podzimní" hřiby. Mykoložka radí, co a kde hledat

I když řada Čechů v těchto dnech míří k moři nebo alespoň na koupaliště, na své si už přijdou i ti, kteří svůj volný čas rádi tráví houbařením. V lesech i na loukách už dokonce podle mykoložky hojně rostou i houby, které jsou běžně k vidění až během podzimu.

"Byla jsem se podívat včera a už se začínají probouzet i smrčiny. Trochu mě překvapilo, že už rostou hřiby hnědé, které jsou spíš typicky podzimní houbou. Začaly růst i hřiby smrkové," řekla v neděli na dotaz TN.cz mykoložka Tereza Tejklová.

Hodně hojné jsou podle ní teď muchomůrky růžovky známé také jako masáky, daří se také různým druhům kozáků nebo holubinkám. "A už se začínají objevovat i některé druhy jedlých ryzců," vyjmenovala Tejklová.

Související obsah

Houby mohou podle ní zájemci o smaženici či jiné podobné pokrmy objevit jak přímo v lesích (listnatých i jehličnatých), tak na loukách. Případně na místech, kde se tyto dvě oblasti mění jedna v druhou. Zároveň ovšem varovala, že už se dá narazit také na naši nejjedovatější houbu - muchomůrku zelenou.

Rostou houby i u vás? Podařil se vám v uplynulých dnech pořádný úlovek? Pochlubte se na facebooku TN.cz nebo na e-mailu zpravy@nova.cz. Děkujeme!

Každopádně ti, kteří se do přírody vypraví speciálně na lov hub, by podle ní neměli přijít domů s prázdnou. "Ta paleta je docela pestrá, houby sice nerostou na každém metru, ale určitě se najít dají," uzavřela odbornice.

To potvrzují i uživatelé specializovaného portálu nahouby.cz, kteří v posledních dnech zveřejňují i spoustu fotek, na nichž jsou k vidění plné koše s holubinkami či právě hřiby.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz