Domácí

Část Čechů se neočkovala kvůli registraci, teď je táhnou nová centra

Už v pondělí se v Praze otevře další očkovací místo bez registrace. O dva dny později přibudou pak i v Ostravě a v Brně. Vláda tak chce lidem usnadnit přístup k očkování. Podle psychologů se totiž ukazuje, že někteří se ještě nenechali očkovat právě kvůli nutné registraci. Ta sice není složitá a zabere jen pár minut, ale řadě lidí se nechce termín očkování plánovat dopředu.

Spásou v boji proti koronaviru budou podle odborníků zřejmě očkovací místa bez registrace. "Lidé oceňují to, že si tam mohou zajít, kdy jim se to hodí," má jasno zkušený psycholog Karel Humhal. "Nalákalo mě to, že je to bez registrace a je to jednodávková vakcína," potvrzuje jeden z respondentů oslovených štábem TV Nova.

Další očkovací místo bez registrace se otevře už v pondělí v Praze, v obchodním centru Nový Smíchov. Zdravotníci tam zvládnou naočkovat zhruba tři sta lidí za den. Otevřeno bude od devíti ráno do osmi hodin večer.

Související obsah

Podle lékařů ale očkovací místa bez registrace nestačí. Mezi lidi by se měla vypravit i speciální pojízdná očkovací centra. "Očkovací tým, auto, které by objelo vesnice s nějakým předem daným jízdním řádem," navrhuje prezident České lékařské komory Milan Kubek.

Podle odborníků se do podzimu musí naočkovat co nejvíc Čechů - s covidem to je totiž v poslední době jako na houpačce. Jeden den jsou nové přírůstky oproti minulému týdnu nižší. Za včerejšek ale v porovnání s předchozí sobotou přibylo o osmatřicet nakažených víc.

Související obsah

"Množství těch nově nakažených lidí vlastně klesá díky tomu, že už je hodně lidí naočkováno, ale samozřejmě s rozvolněním to zase stoupá," zamýšlí se molekulární genetik Jan Pačes.

Kvůli dovoleným lidé vzali útokem testovací místa s PCR testy. Na termíny se čeká klidně i týden. Naopak antigenní test je stále doslova na počkání. Stát stále hradí dva PCR a čtyři antigenní testy měsíčně. To by ale už prvního září mělo skončit.

pez, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz