Koronavirus

Ledovat a kdy sundat náplast? Doktorka řekla, co dělat po očkování

Ledovat a kdy sundat náplast? Doktorka řekla, co dělat po očkování
Zdroj: Getty Images

Plně naočkovaných Čechů je už přes čtyři miliony, další desetitisíce lidí na vakcínu proti covidu-19 teprve čekají. Jak po její aplikaci nejlépe pečovat o místo vpichu, je nutné ho ledovat a kdy je vhodné sundat náplast? Pro TN.cz to popsala praktická lékařka Ludmila Bezdíčková.

Naočkovaných proti covidu-19 je už 50 procent Čechů ve věkových kategoriích, pro které je vakcína schválená. Každý den se očkují další desetitisíce lidí. Jak po aplikaci o místo vpichu správně pečovat, aby se neobjevily komplikace?

"Místo vpichu se po aplikaci ihned uzavře. Před tím vpichem je dezinfikováno, nejedná se o žádný vstup do krevního řečiště. Není tak pravděpodobné, že by mohla do těla vstoupit nějaká infekce. Dost často by to ani nebylo nutné ho zalepit," vysvětlila doktorka Ludmila Bezdíčková.

Náplast ale dávají lékaři pokaždé. Sundat ji je prý možné už po pár desítkách minut.

Související obsah

"Kapka krve se může objevit, když se natrefí nějaká úzká céva, potom je náplast vhodná. Poté, co je krvácení zastavené a náplast se sundá, není potřeba o to místo pečovat vůbec. Dát ji pryč je možné hned po návratu domů," pokračovala Bezdíčková.

Při otoku ledovat

Pokud se u někoho objeví mírnější vedlejší účinky, jako je bolest hlavy, kloubů nebo celková slabost, doporučuje se klidový režim.

"U vakcín proti covidu jsou tyto reakce častější než u jiných očkování, pořád se ale jedná o běžné nežádoucí účinky, které nejsou nijak dlouhodobě ohrožující. Pokud místo vpichu po aplikaci oteče nebo je citlivé, je možné ho chladit obkladem nebo ledem zabaleným v nějaké tkanině," uzavřela Bezdíčková.

V Praze otevřelo další očkovací centrum bez nutnosti registrace:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Koronavirus

Důležité Události

Krátká zpráva

Auto v Praze srazilo dva chodce. Jsou vážně zranění

Vážná nehoda se stala v sobotu v noci v pražských Holešovicích. Auto tam srazilo dva chodce. "40letý muž utrpěl velmi vážný úraz hlavy a mnohačetná poranění. Po resuscitaci jsme ho převezli do motolské nemocnice. 39letý muž utrpěl úraz nohou a hlavy. Při vědomí jsme ho transportovali do vinohradské nemocnice," informovali na twitteru záchranáři. Policisté nyní zjišťují, co se přesně stalo, a zda dvojice přecházela přes přechod. "Alkohol u řidiče osobního auta byl negativní," sdělila policie.

Píše se na Deník.cz