Koronavirus

Roste počet falešných covid pasů. Odborníci řekli, jak se bránit

Od března do května podle průzkumu pětinásobně vzrostl počet prodejců padělaných koronavirových potvrzení. A objevují se i podvodné aplikace, které se maskují jako takzvané covid pasy. O tom, jak problémům předejít a používat oficiální aplikace, mluvili v úterý ve Snídani s Novou odborníci na informační technologie.

Ředitel Národní agentury pro komunikační a informační technologie (NAKIT) Vladimír Rohel vidí snahu o falšování covid pasů jako přirozený vývoj. "Certifikáty a covid jsou k něčemu důležité, lidé je potřebují, aby mohli vycestovat," řekl Rohel.

Falešné covid pasy nejdou fyzicky rozeznat od těch pravých, zaručeně je ale můžeme poznat v aplikaci Čtečka. Většina uživatelů má s aplikacemi stále problém. Lukáš Trnka z NAKITu, která má oficiální aplikace na starosti, proto ve vysílání stručně osvětlil, jak Tečka funguje.

Související obsah

"Funguje tak, že si do ní uložím certifikáty. Jeden je o prodělaném očkování, jeden je o prodělaném testování a třetí o prodělané nemoci. Tuto svoji Tečku ukazuji tomu, kdo je nějak oprávněn mě kontrolovat," vysvětlil Trnka.

I když si můžeme stáhnout desítky nejrůznějších aplikací, které slouží k prokázání bezinfekčnosti, nejjistější je podle odborníků používat právě Čtečku s Tečkou. Aplikaci Čtečka si prozatím stáhlo půl milionu lidí, prezenční Tečku dokonce milion a půl.

jh, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Koronavirus

Důležité Události

Krátká zpráva

Lidi v karanténě odvolí ve středu 6. října

Prezident Miloš Zeman vyhlásil termíny hlasování pro lidi v karanténě. Volit do Poslanecké sněmovny budou 6. října. V pobytových zařízeních, mezi které se řadí například domovy důchodců, se bude volit ve čtvrtek 7. října. Rozhodnutí spolupodepsal předseda vlády Andrej Babiš.

Píše se na Deník.cz