Koronavirus

Roste počet falešných covid pasů. Odborníci řekli, jak se bránit

Od března do května podle průzkumu pětinásobně vzrostl počet prodejců padělaných koronavirových potvrzení. A objevují se i podvodné aplikace, které se maskují jako takzvané covid pasy. O tom, jak problémům předejít a používat oficiální aplikace, mluvili v úterý ve Snídani s Novou odborníci na informační technologie.

Ředitel Národní agentury pro komunikační a informační technologie (NAKIT) Vladimír Rohel vidí snahu o falšování covid pasů jako přirozený vývoj. "Certifikáty a covid jsou k něčemu důležité, lidé je potřebují, aby mohli vycestovat," řekl Rohel.

Falešné covid pasy nejdou fyzicky rozeznat od těch pravých, zaručeně je ale můžeme poznat v aplikaci Čtečka. Většina uživatelů má s aplikacemi stále problém. Lukáš Trnka z NAKITu, která má oficiální aplikace na starosti, proto ve vysílání stručně osvětlil, jak Tečka funguje.

Související obsah

"Funguje tak, že si do ní uložím certifikáty. Jeden je o prodělaném očkování, jeden je o prodělaném testování a třetí o prodělané nemoci. Tuto svoji Tečku ukazuji tomu, kdo je nějak oprávněn mě kontrolovat," vysvětlil Trnka.

I když si můžeme stáhnout desítky nejrůznějších aplikací, které slouží k prokázání bezinfekčnosti, nejjistější je podle odborníků používat právě Čtečku s Tečkou. Aplikaci Čtečka si prozatím stáhlo půl milionu lidí, prezenční Tečku dokonce milion a půl.

jh, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Zemřel bývalý senátor a prezidentský kandidát Bob Dole

Ve věku 98 let zemřel bývalý republikánský senátor a prezidentský kandidát Bob Dole. Poprvé byl zvolen do Kongresu v roce 1960 a sloužil ve Sněmovně reprezentantů USA až do roku 1969. Poté se přesunul do Senátu, kde zastupoval Kansas téměř tři desetiletí. Ve své kariéře třikrát kandidoval na prezidenta, na třetí pokus vyhrál republikánskou nominaci, ale v roce 1996 prohrál volby s Billem Clintonem.

Píše se na Deník.cz