Zahraničí

Britové berou diskotéky útokem, Čechům za tancování hrozí pokuty

Po více než roce se britské životy vrátily do doby bez roušek a testů. Od pondělí si tedy lidé užívají v klubech i na dostizích. V Česku naopak probíhají v hospodách zátahy. Podle ministra zdravotnictví je důvodem vyšší proočkovanost Britů.

Lockdown v Británii skončil. Vláda od 19. července vyhlásila konec povinných roušek i rozestupů, odstraněny byly skoro všechny zákonné restrikce zavedené na začátku pandemie.

Lidé se tedy mohli vrátit jak na koňské dostihy, tak i do nočních klubů, které otevřely už s odbitím půlnoci z neděle na pondělí. Další večer, který již mohli v klubech strávit celý, označovali návštěvníci za druhý silvestr. Mohli totiž poprvé od března minulého roku konečně tancovat bez potřeby covid pasu, či negativního testu.

Bary byly nacpané až do ranních hodin a například klub Astoria v Portsmouthu na jihu země přilákal na první celou noc 2 500 lidí, píše britský deník Daily Mail.

Související obsah

Rozvolnění se však neprojevilo jen v nočních klubech, diváci se mohli vydat i na koňské dostihy, kde rozestupy a roušky také nebyly povinné. Návštěvníky však pořadatelé požádali o "respektování osobního prostoru" a poradili jim si roušky vzít. Hosté si tedy mohli u dostihů užívat rum a reggae bez jakýchkoliv omezení.

Dalším programem, který si Britové mohli užít, byl koncert v Royal Albert Hall, kde si mohli posluchači vychutnat narozeninový koncert nazvaný Kruh zvuku, který oslavoval budoucí 150. výročí haly.

V Česku naopak zátahy

Zatímco Britové slaví, v Česku se na bary pořádají zátahy. V Praze například rozdávali policisté z pátku na sobotu pokuty za tancování i za absenci testů či certifikátů o dokončeném očkování. Podle Vojtěcha za to může šíření viru mezi mladými, kteří se v těchto klubech vyskytují.

Související obsah

Vláda v Česku sice neuvažuje o dalších restrikcích, zároveň však nechce rozvolňovat jako v Británii. "Británie je v jiné situaci, má vyšší proočkovanost. I tak si myslím, že je to brzy, že tento přístup ‘necháme to běžet a uvidíme‘ se nemusí vyplatit. Virus cirkuluje a mutuje. Přístup Británie a Singapuru je ojedinělý," řekl pro Českou televizi ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

Jak je vážná situace v České republice? Podívejte se na rozhovor s prezidentem České lékařské komory Milanem Kubkem:

kdu, drz, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Zahraničí

Důležité Události

Píše se na Deník.cz