Domácí

Češi v práci nechtějí přiznávat pobyt v cizině. Nezjistíme to, stěžují si firmy

Češi v práci nechtějí přiznávat pobyt v cizině. Nezjistíme to, stěžují si firmy
Zdroj: Getty Images

Zaměstnanci, kteří nemají ukončené očkování nebo neprodělali v posledních 180 dnech koronavirus, se musí při návratu do práce po příjezdu ze zahraničí prokázat negativním testem. Podniky si však stěžují, že není v jejich silách zjistit, jestli je zaměstnanec bezinfekční. Mnozí pracovníci navíc ani nehlásí, že byli na dovolené v cizině.

Vláda zavedla od 9. července opatření, které má zabránit šíření koronaviru. Lidé se tak po příjezdu ze zahraničí musí otestovat a před návratem do práce doložit, že jsou negativní. Týká se to těch, kteří ještě nejsou plně naočkovaní a v posledním půl roce neprodělali covid-19.

Pracovníci to však mnohdy tají. "Zaměstnanci odmítají sdělit, že se vrací ze zahraničí,“ uvedl viceprezident Svazu průmyslu a dopravy ČR Jan Rafaj. Problémy řeší přibližně 16 % firem, ukazuje průzkum svazu.

Související obsah


Právě tato skutečnost může velmi zkomplikovat provoz firem. Podniky si navíc stěžují, že získat informace o bezinfekčnosti pracovníků tak není vůbec jednoduché.


Celoplošné povinné testování ve firmách skončilo v Česku 30. června. Testování je v současné době na rozhodnutí konkrétního zaměstnavatele v souladu s jeho interními předpisy. Kromě toho je navíc zaměstnavatel povinný nevpustit do práce člověka bez negativního testu v případě, že dotyčný pobýval v zahraničí.


"Firmy se opět stávají významným a nejmasivnějším nástrojem pro prevenci covidu, respektive kontrolu bezinfekčnosti,“ doplnil Rafaj.

Související obsah


Kromě testů využívají podniky pro potvrzení bezinfekčnosti po návratu z ciziny také čestná prohlášení. Některé firmy navíc plánují nabídnout testování všem svým zaměstnancům po celozávodní dovolené.

Koronavirus jako nemoc z povolání? Potvrzení žádají zejména zdravotníci:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz