Domácí

Budoucnost práce v Česku: Větší nerovnost i obavy z návratu starých pořádků

Budoucnost práce v Česku: Větší nerovnost i obavy z návratu starých pořádků
Zdroj: TV Nova

Prohlubování nerovností mezi zaměstnanci, obavy, ale i očekávání, co přinesou následující léta ovlivněná pandemií koronaviru. Redakce TN.cz oslovila odborníka na zaměstnanost a personalistiku, který předestřel budoucnost práce v Česku.

Krizová doba obyčejně přináší velké a rychlé změny. Tak je tomu i s trhem práce v době koronaviru. Mnozí lidé skončili na home office, což býval dříve spíše okrajový benefit, mění se také priority zaměstnanců i zaměstnavatelů.


Jedna z největších mezinárodních personálních agentur ManpowerGroup, která sídlí i v Česku, se zaměřila na otázku, jak to bude s prací v budoucnu, na koho dopadla koronakrize nejhůře a na co se mají pracovníci i jejich šéfové připravit.

Související obsah


Prohlubování nerovností


"Při bližším pohledu vidíme, že pravděpodobně dojde k ještě výraznějšímu rozdělení pracovní síly. Ti, jejichž dovednosti jsou vyhledávané, mohou požadovat navýšení mzdy a práci na dálku, díky které nemusí tolik dojíždět. Mají větší míru flexibility a mohou si tak nastavit rodinný a pracovní život podle svého," popsal manažer náboru a marketingu ManpowerGroup Jiří Halbrštát.


Naopak zaměstnanci, kteří mají méně vyhledávané dovednosti, musí dojíždět na pracoviště a hrozí jim větší rizika v podobě snížení mzdy či propouštění. Mají také omezenější možnosti práce z domova, tedy i nižší flexibilitu a menší rovnováhu mezi soukromým a osobním životem.

 

Nejvyhledávanější dovednosti


Největší poptávka je po pracovnících v oblasti technologií. "Neustále roste poptávka po odbornících na kybernetickou bezpečnost, vývojářích softwaru a datových analyticích. Komunikace, přizpůsobivost, empatie, iniciativa a spoustu dalších měkkých dovedností jsou v době rychlých změn a veliké nejistoty důležitější než kdy dřív," vyjmenoval Halbrštát.

Související obsah


Průzkum mezi pracovníky


ManpowerGroup zjišťovala názory mezi 8000 lidmi z osmi zemí. Největší prioritou (pro 91 procent dotázaných) je udržet si práci, kromě pracovníků v IT, pro něž je nejdůležitější flexibilita. A právě ztráta flexibility spolu s návratem starého způsobu práce se obává nejvíce lidí – 94 procent.
Skoro polovina dotázaných doufá, že skončí pracovní doba, většina zaměstnanců by do práce docházela nejradši dva až tři dny v týdnu.

 

Návrat do práce


Nejméně se na návrat do kanceláří těší mileniálové, tedy generace lidí narozená v letech 1981 až 1996. Láká to jen 38 procent z nich. "Vyžadují více ujištění, že nemocní zaměstnanci zůstanou doma. Nejvíce se chtějí vyhnout dojíždění do práce a jsou nejméně ochotní přijít o získanou flexibilitu," objasnil Halbrštát.


Nejvíce se zpět do práce těší generace Z, tedy ročníky 1996 a výše. Mají velkou chuť se učit a vytvářet si podmínky pro kariérní postup a vyšší mzdu. Návrat preferuje také generace X, ročníky 1964 až 1980, a baby boomers, tedy lidé narození mezi lety 1945 až 1963.


Jejich priority jsou ale trochu odlišné, zatímco generace X se těší na spolupráci s kolegy a možnost se lépe soustředit, baby boomers zase rádi oddělují pracovní a osobní život, ačkoliv jim také vyhovuje osobní spolupráce.


Na koho dopadla koronakrize nejhůře


Ze zdravotního hlediska koronavirus hůře snášejí muži, ovšem dle průzkumu z června 2020 COVID-19 Infects more men than women (v překladu: Covid-19 má větší dopad na muže než ženy) Světového ekonomického fóra (WEF) má ekonomická a sociální krize dlouhodobější dopad na ženy.

"U žen je větší pravděpodobnost dočasného přerušení práce kvůli péči o děti či blízké, zároveň se více obávají návratu na pracoviště. Oproti tomu muži s návratem do práce pociťují větší úlevu, spokojenost a důvěru," vysvětlil Halbrštát. Ženy jsou také více zastoupeny v odvětvích, které koronavirus zasáhl nejvíce.


Zde se můžete podrobněji podívat na průzkum ManpowerGroup Co ženy chtějí v práci:

Průzkum Co ženy chtějí v práci

Typ souboru:pdf


Přes 30 procent zaměstnanců kvůli omezení škol a dalších muselo fungovat zároveň jako učitelé a pečovatelé, prodloužil se jim tak pracovní den.

Související obsah


"Pro pracující rodiče je na pracovišti nejdůležitější oddělení práce a osobního života, socializace s kolegy a pohodlnější pracovní zázemí. Pokud pracují z domova, je pro ně nejdůležitější, že nemusí dojíždět do práce a ušetřený čas tak stráví se svou rodinou. V budoucnosti rodiče u svých zaměstnavatelů ocení jistotu zaměstnání, příležitosti rozvíjet své dovednosti a více práce domova," přiblížil Halbrštát.
 

Home office během krize zamíchal realitním trhem s kancelářskými objekty. Podívejte se na reportáž TV Nova:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz