Zahraničí

Při protestech na Slovensku zasahují těžkooděnci, jedna policistka je zraněná

Vstup do budovy slovenského parlamentu v Bratislavě od pátečního dopoledne blokují stovky lidí. Dav protestující proti zvýhodněním lidí po očkování proti covidu se střetl se zasahujícími policisty, kteří museli použít slzný plyn. Kromě toho ale demonstranti obklíčili i štáb z televize Markíza.

Budovu Národní rady Slovenské republiky v Bratislavě od pátku obléhají demonstranti. Na místě zasahují desítky policistů, těžkooděnců i antikonfliktní tým. Protestující se už několikrát střetli s policií, která musela použít slzný plyn. Jednu policistku dav dokonce zranil.

Potyčce se ale nevyhnul ani štáb TV Markíza. Demonstranti přítomným novinářům nadávali, strkali do nich, a dokonce je i polili vodou. Protestující dav ale podle informací portálu tvnoviny.sk napadá i lidi, kteří mají roušky.

Stovky rozzuřených lidí se před budovou slovenského parlamentu shromáždily proto, aby vyjádřily svůj nesouhlas s očkováním proti koronaviru. Kromě toho požadují, aby parlament nepřijal novelu zákona, která by s případnými dalšími protiepidemickými opatřeními zohledňovala v první řadě digitální COVID certifikát. Vadí jim také nošení ochrany dýchacích cest, někteří zpochybňují existenci pandemie koronaviru.

Související obsah

Slovenští poslanci mají právě o zmíněné novele na mimořádné schůzi v pátek jednat. Protestujícím vyjádřili podporu někteří opoziční politici ze stran Kotlebovci – Lidová strana Naše Slovensko (LSNS), a také SMER – sociální demokracie (SMER-SD). Ti jim údajně měli zajistit i dostatečnou zásobu tekutin, aby se dodržoval pitný režim.

Demonstranti, které se policii podařilo odsunout dál od vchodu do slovenského parlamentu, se dožadují židlí a obrazovek, aby mohli průběh schůze sledovat v přímém přenosu. Pokud to prý bude potřeba, mají dokonce v plánu před budovou i stanovat.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Zahraničí

Důležité Události

Krátká zpráva

Zatčený katalánský expremiér Puigdemont opustil vězení

Italská policie v pátek zatkla na Sardinii bývalého šéfa katalánské vlády Carlese Puigdemonta. Po několikahodinovém zadržení byl však propuštěn. Puidgemont ve čtvrtek cestoval z Bruselu do Alghera kvůli návštěvě kulturní události a na setkání s regionálním lídrem a ombudsmanem Sardinie. Když dorazil na letiště ve městě Alghero, zastavila ho pohraniční policie, píše agentura AP. Italský soud bude nyní rozhodovat, zda jej vydá do Španělska. Tam čelí obvinění za pobuřování a za zorganizování nezákonného referenda o nezávislosti Katalánska v roce 2017.

Píše se na Deník.cz