Koronavirus

Jak jsou na tom nakažení sportovci? Mají příznaky a jsou zavření

Mezi českými olympioniky se rozšířil covid. Průběh nemoci čtyř olympioniků a dvou členů výpravy je naštěstí mírný. Karanténu tráví v hotelu mimo olympijskou vesnici, odříznuti od okolního světa.

Beachvolejbalista Ondřej Perušič je očkovaný. Byl ale prvním z pozitivně testovaných sportovců, kteří letěli hromadně speciálem. Od neděle je v izolaci, průběh nemoci je ale u něj mírný a doufá, že za pět dní už bude moci opustit hotelový pokoj.

"Přesto, že jsem byl v době toho testu a den po něm asymptomatický, tak teď drobné symptomy mám, takže se nepouštím do nějakých fyzických aktivit. Moje onemocnění hodně ovlivnilo naši přípravu a asi ovlivní i náš výkon. Na druhou stranu, ta šance tam pořád je," věří Perušič v dobrý výkon. 

Podobně je na tom silniční cyklista Michal Schlegel, který se o pozitivním testu dozvěděl teprve ve čtvrtek. Tehdy žádné příznaky nepociťoval. Na rozdíl od Perušiče ale šanci závodit v Tokiu už mít nebude. Jeho závod se totiž jede už v sobotu.


"Moc jsem tomu nechtěl věřit. Asi až kluci pojedou ten závod a já to uvidím, tak mě to asi bude mrzet. Dneska mi přišla trochu teplota a bolest hlavy," popsal cyklista svůj stav.

Související obsah

Schlegel doufal, že ho debut na olympiádě posune v kariéře. "Forma gradovala. Věděl jsem, že když se to povede, tak mě to může dostat dál," dodal. 

Režim je přísný

Režim v karanténním hotelu je velmi přísný. Do kontaktu přijdou maximálně s jiným pozitivně testovaným sportovcem, a to při cestě pro jídlo.

"Funguje to tak, že ve stropě je reproduktor a interním rozhlasem nám vždycky dají pokyn," popsal Perušič. "Sjedu si do prvního patra v určitý čas a můžu si nabrat nějaké mističky a kolik jídla potřebuju," dodal Schlegel.

Dvakrát denně si také musí měřit teplotu, saturaci kyslíku a puls. Údaje pak hlásí telefonem zdravotníkům v hotelu. Mezi dalšími nakaženými sportovci jsou stolní tenista Pavel Širuček a plážová volejbalistka Markéta Nausch Sluková.

Související obsah


"Markéta má řekněme mírný průběh. Tím bych chtěl vyvrátit tu zprávu, která kolovala ve čtvrtek večer. Takže průběh je mírný, byla na vyšetření u doktora," řekl Petr Hercík, výkonný ředitel agentury Sport Invest, která Slukovou zastupuje.

Její spoluhráčka Barbora Hermannová je zatím v izolačním pokoji, protože byla uvedena jako blízký kontakt. "U obou panuje smutek, vztek, šok a rozčarování z toho, co se stalo a nemůžou se dočkat, až se dostanou domů," dodal Hercík.

V izolaci je ale také například cyklistka Tereza Neumanová, která přišla do kontaktu s nakaženými sportovci. Povolení vyrazit na start sobotního závodu dostane až v případě, že bude mít negativní výsledek PCR testu.

"Tohle je noční můra každého olympionika." Podívejte se na příběh Markéty Nausch Slukové:

mb, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz