Koronavirus

Covid se šíří i na dětských táborech. Několik už jich hygiena zrušila

Nejvíce případů za týden hygienici zaznamenali v Praze a na Plzeňsku. Právě tam také museli kvůli nákaze uzavřít nejvíc dětských táborů. Od začátku prázdnin jich muselo skončit po celé republice už 11. Děti, které se z pobytu předčasně vrátí, musí do 14denní karantény, a to i v případě negativního testu.

Koronavirus se objevil už v 15 dětských táborech, nejhorší to ale bylo na Plzeňsku. Nákazu zaznamenali hygienici hned v pěti táborech, zavřeli minimálně tři z nich. Domů jelo na 160 dětí.

Ne všechny tábory, kde se objeví pozitivní testy, ale čeká stejný osud. "Pokud tam vyjde pozitivní osoba a má nějaké příznaky, tak tam kolegové vyjedou a přetestovává se ten, kdo byl v kontaktu s nemocným," uvedla hlavní hygienička Pavla Svrčinová.

Jak to s táborem dopadne pak závisí na rozhodnutí krajské hygieny. "Pokud je to tábor menší, kde do styku přicházeli všichni, tak bohužel dochází k tomu, že celý tábor je rozpuštěn. Větší tábory, kde jsou děti po skupinkách, tak tam se zajistí, aby jely domů děti jenom v té skupince," vysvětlila Dana Šalamounová, mluvčí středočeské hygieny.

Související obsah

Pokud hygiena pošle dítě z tábora domů, tak ho čeká izolace. "Karanténa trvá 14 dní a mezi 5. až 7. dnem probíhá PCR test. Na základě výsledku se určí, zda karanténa po 14 dnech skončí. To v případě, že je test negativní. Když je pozitivní, tak mu nabíhá dalších 14 dní izolace. Pokud dítě není pozitivní, tak zbytek rodiny do karantény nemusí," dodala Šalamounová.

Táboroví vedoucí, děti i jejich rodiče o tom, že každé zakašlání nebo bolest v krku může vést až k zavření tábora, vědí. Zatím se toho ale příliš neobávají. "Sledujeme samozřejmě jejich zdravotní stav a reagujeme na něj. Ale nesnažíme se schválně se k tomu tématu vracet. Myslím si, že děti naopak potřebují si od toho odpočinout," uvedl vedoucí jednoho z táborů Zdeněk Šmída.

Související obsah

Hygienici se letos stejně jako v předchozích letech chystají zkontrolovat až polovinu všech táborů. Zatím za sebou mají na čtyři stovky výjezdů. Jde ale o běžné kontroly, jen na covid se hygienici zaměřovat nechystají.

Dítě, které míří na tábor, musí mít potvrzenou bezinfekčnost a to dokladem o očkování, prodělání nemoci nebo testu. Pokud jde o antigenní, musí se 7. den pobytu přetestovat. To ale může být i samotestem.

 

Hlavní hygienička Svrčinová: Patnáct táborů s koronavirem není vysoké číslo. Pořadatelé ale musí dodržovat pravidla. Na co zejména by si měli dát pozor, se dozvíte v rozhovoru:

Lucie Hlubučková, mb, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Koronavirus

Důležité Události

Krátká zpráva

Zatčený katalánský expremiér Puigdemont opustil vězení

Italská policie v pátek zatkla na Sardinii bývalého šéfa katalánské vlády Carlese Puigdemonta. Po několikahodinovém zadržení byl však propuštěn. Puidgemont ve čtvrtek cestoval z Bruselu do Alghera kvůli návštěvě kulturní události a na setkání s regionálním lídrem a ombudsmanem Sardinie. Když dorazil na letiště ve městě Alghero, zastavila ho pohraniční policie, píše agentura AP. Italský soud bude nyní rozhodovat, zda jej vydá do Španělska. Tam čelí obvinění za pobuřování a za zorganizování nezákonného referenda o nezávislosti Katalánska v roce 2017.

Píše se na Deník.cz