Koronavirus

Velký přešlap ministerstva. Někde zrušilo respirátory, vše je ale jinak

Velký přešlap ministerstva. Někde zrušilo respirátory, vše je ale jinak
Zdroj: Profimedia

Vládní web o protikoronavirových opatřeních několik týdnů hlásal, že na určitých místech respirátorům odzvonilo. Redakce TN.cz se ptala ministerstva zdravotnictví, zda je to pravda. Ukázalo se, že resort udělal chybu a pravidla nošení ochrany dýchacích cest zůstávají stejná.

Konečně nemusíme nosit respirátory, když jedeme taxíkem. Tak se ještě minulý týden mohli radovat ti, kteří čtou vládní web o protikoronavirových opatřeních. Jenže se ukázalo, že na něm od začátku července visela nepravdivá informace.

"Ve vozidlech taxi není nutné mít zakrytá ústa a nos rouškou ani respirátorem," tvrdil covidový portál vlády. "Důrazně však doporučujeme jejich použití. Ochráníte tak sebe i vašeho řidiče," stálo na něm také.

Chyba už z webových stránek zmizela. Na ministerstvu si ji uvědomili až ve chvíli, kdy se na respirátory ve vozech taxislužby zeptala redakce TN.cz. "Nadále platí dle mimořádného opatření povinnost nosit respirátor v prostředcích veřejné dopravy, mezi které patří i taxislužby. Za nepřesnou informaci na covid.gov.cz portále se omlouváme, nyní dochází k akutlizaci této stránky a během několika minut bude informace opravena," řekla TN.cz mluvčí resortu Gabriela Štěpanyová.

Související obsah

Přešlap ministerstva, který bohužel není zdaleka první, má na taxikáře nepochybně nepříjemný dopad. Samo na něj totiž veřejně neupozornilo. Kdo tak nekontroluje covidový portál denně, nemá šanci se o chybě dozvědět.

Taxikáři už se tím začali řídit

Třeba aplikace Liftago minulý pátek rozeslala na mobily svých zákazníků notifikaci, ve které jim oznamovala konec respirátorů ve svých autech. "V taxi už nejsou povinné respirátory. Přesto prosím dbejte na ochranu sebe i řidičů," stálo v ní.

Společnost dokonce zrušení respirátorů ověřovala na telefonní lince ministerstva. I tam jejím zástupcům řekli, že je to tak, přestože opak byl pravdou. "Zrušení povinnosti nosit v taxi respirátor jsme oznamovali po několikerém ověření na covid portálu i informační lince ministerstva. S ohledem na výskyt mutace delta jsme přesto požádali zákazníky, aby chránili sebe i řidiče bez ohledu na platná nařízení. Mrzí nás, že časté změny pravidel matou jak nás, tak naše zákazníky. O změně je obratem budeme informovat," řekl TN.cz mluvčí Liftaga Jan Kotara.

Ministerstvo zdravotnictví má s podobnými pochybeními zkušenosti především z letošního jara. Soudy smetly ze stolu přinejmenším 17 opatření, která vyhodnotily jako neoprávněná. Šéf resortu Adam Vojtěch (za ANO) kvůli tomu koncem června dokonce nařídil audit, aby se zjistilo, v čem přesně byl problém.

Nové nařízení vlády a opatření opět rozdělily společnost:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz