Koronavirus

"Neznám pravidla, pořád se mění." Babiš nevěděl, co s respirátorem

Zmatek v opatřeních vlády proti šíření koronaviru mají nejenom občané, ale i její předseda Andrej Babiš (ANO). Na pondělní schůzce s předsedkyní Evropské komise Ursulou von der Leyenovou nevěděl, zda mají mít nasazené respirátory. Sám přiznal, že pravidla nezná.

Babiš během pondělní tiskové konference s von der Leyenovou ukázal, že nemá přehled v protipandemických opatřeních ministerstva zdravotnictví.

Krátce po začátku brífinku uvnitř Národního muzea, kam se přesunuli ze Státní opery, se šéfka Evropské komise premiéra zeptala, zda si musí nasadit respirátor. Babiše, který měl ochranu dýchacích cest na ústech, její otázka očividně vyvedla z míry: "Ne, ne, já nevím."

"Ne, můžete si to sundat," řekl jí po chvíli. "Já jsem zapomněl, dobře. Omlouvám se. Neznám pravidla, ale dobře. Pořád se mění," dodal předseda vlády vzápětí.

Související obsah

Povinnost nosit respirátor momentálně stanovuje opatření ministerstva zdravotnictví platné od 1. července. Ochranná pomůcka třídy FFP2 nebo KN95 je nezbytná kromě jiných míst také v muzeích. Právě tam Babiš s von der Leyenovou hovořil. Protože politici nemají z nařízení žádnou výjimku, oba si měli respirátory nechat nasazené.

Předsedkyně Komise přijela do Prahy předat souhlas jejího úřadu s českým plánem obnovy po koronavirové epidemii. Česko dostane 180 miliard korun pod podmínkou, že bude důsledně bránit potenciálním střetům zájmů veřejných činitelů. 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz