Domácí

Město v dluzích prosí o pomoc! Škody z ničivých povodní vzrostly

Škody po přívalových deštích a bleskové povodni v Liberci z půlky července vzrostly z původních 70 milionů na čtvrt miliardy korun. Město je v dluzích, další ránu rozpočtu zasadil covid. Primátor Liberce Jaroslav Zámečník se proto obrátil na vládu se žádostí o pomoc a městu prý pomohou čtyři ministerstva.

Během chvíle v Liberci napršelo 100 litrů vody na metr čtvereční. "My splácíme poměrně vysoké dluhy z minulosti a samotný covid nám ubral z daní a nejsme schopní to sami dát dohromady. Nejvyšší škody jsme zaznamenali na komunikacích na úpatí Jizerských a Lužických hor. Jsou podemleté a začínají se lámat," uvedl primátor Liberce Jaroslav Zámečník.

Jen na libereckých silnicích je škoda za 156 milionů korun. V liberecké části Ruprechtice se pod jedním ze zaparkovaných aut propadlo parkoviště. Zůstala tam díra široká pět metrů a hluboká tři.

Související obsah

Hasiči museli auto, u kterého hrozilo zřícení do vymleté jámy, opatrně vytáhnout. Nebezpečné místo ohraničili, víc se s tím v tuto chvíli dělat nedá. Škody ve výši 25 milionů má i liberecká zoo. Tam je zničená hráz labutího jezírka. 

Liberecký primátor proto požádal premiéra Andreje Babiše o pomoc. "Bylo nám přislíbeno, že ministerstva připraví dotační tituly, do kterých bude město společně s Moravou žádat," podotkl Zámečník. Premiér v úterý navštíví i vodou zdevastované Děčínsko, kde další obrovské škody napáchala povodeň, která udeřila den po Liberci.

ts, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Slovensko chce prodloužit lockdown do 16. prosince

Celoplošný lockdown pro všechny by měl na Slovensku pokračovat ještě do 16. prosince, navrhuje tamější ministerstvo zdravotnictví. V pondělí to bude schvalovat vláda, informoval portál TVnoviny.sk. Potom by se uzávěra týkala už jen nenaočkovaných. Pro lidi s vakcinací nebo pro ty, kteří prodělali covid-19, by se část obchodů a služeb otevřela. Od 25. prosince by se přidaly i hotely, restaurace mají zůstat zavřené.

Krátká zpráva

Rakousko má nového kancléře

Dosavadní ministr vnitra Karl Nehammer se v pondělí stal kancléřem Rakouska. V čele vlády nahradil Alexandera Schallenberga. Stal se tak třetím kancléřem za poslední dva měsíce. Schallenberg nahradil v této pozici 11. října Sebastiana Kurze. Ten skončil kvůli podezření z korupce. Poté, co Kurz z politiky odešel, rozhodl se rezignovat i Schallenberg.

Píše se na Deník.cz