Domácí

Konec respirátorů v budovách a MHD, řekl soud. Tohle vzkázal Babiš

Nejvyšší správní soud v úterý zrušil opatření ministerstva zdravotnictví týkající se povinnosti nošení respirátorů v budovách a dopravě. Podle soudu není dostatečně odůvodněné. Rozsudek vstoupí v platnost v pátek. Ministerstvo má tak čas na opravu. Podle premiéra Andreje Babiše (ANO) je toto opatření však důležité.

Návrh k soudu podal člověk trpící dlouhodobým onemocněním dýchací soustavy, kterému činí nošení respirátoru značné obtíže, a který má zároveň vysokou hladinu protilátek po prodělaném covidu-19. Podle jeho tvrzení ho tak nošení respirátoru ohrožuje na zdraví více než jeho nenošení.

Soud po prozkoumání případu uvedl, že opatření ministerstva zdravotnictví nebylo dostatečně odůvodněné. Nejvyšší správní soud už takto jednou zrušil opatření z letošního dubna.

"Všichni víme, že to opatření nošení roušek v hromadné dopravě nebo ve vnitřních prostorech je stále důležité. Máme tady mutaci delta," řekl premiér Babiš.

Podívejte se na vyjádření premiéra Andreje Babiše k rozhodnutí soudu ZDE:

Soud proto zvažoval, jestli nemá zrušit opatření s okamžitou účinností nebo dokonce zpětně. Nakonec se rozhodl, že se týká i zvýšeného rizika nákazy ohrožených skupin lidí, tedy například návštěv pacientů ve zdravotnických zařízeních nebo klientů v zařízení sociálních služeb. Soud proto dal ministerstvu čas upravit opatření do pátku.

Související obsah

"V právním státě není možné, aby moc výkonná nerespektovala jasně vyjádřený názor soudu a kladla překážky moci soudní při dbání na dodržování zásad demokratického právního státu, který je založen na úctě k právům a svobodám člověka a občana. Soud po ministerstvu pouze vyžaduje naplnění požadavků na odůvodnění, které jasně stanoví pandemický zákon. Přesto tomuto požadavku není ministerstvo schopno dostát," uvedl předseda senátu soudu Petr Mikeš.

Jedná se už o několikáté opatření, které soud označil za nezákonné. Od začátku epidemie takto ministerstvo u soudu narazilo ve více než 20 případech.

Soud opatření vlády rozcupoval například na konci května. Více v reportáži TV Nova:

Adam Vojtěch: Budeme reagovat na rozsudek soudu. Na video se podívejte ZDE:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz