Zajímavosti

Rozvodová pandemie! Lockdown zhoršil partnerské vztahy. ANKETA

Rozvodová pandemie! Lockdown zhoršil partnerské vztahy. ANKETA
Zdroj: Getty Images

To, že lockdown bude mít vliv na partnerské vztahy, se předpokládalo už dříve. Nyní to nastiňuje i výzkum Současná česká rodina. V prosinci měli Češi vztahy mnohem lepší než letos v dubnu. Tou dobou byl také nejtvrdší lockdown, jaký Česko od počátku pandemie zažilo. To pravděpodobně ovlivnilo i partnerské vztahy.

Ohodnoťte spokojenost se svým partnerským vztahem na stupnici od 0 do 10. Čím vyšší číslo, tím je vztah lepší. Tímto způsobem hodnotili svá partnerství v prosinci 2020 a v dubnu 2021 respondenti výzkumu Současná česká rodina. Zatímco na sklonku loňského roku dosáhli podle pilotní studie průměru 8,3 bodu, letos spokojenost zhodnotili průměrnou známkou 7,8.

Podle studie navíc může existovat souvislost mezi hodnocením partnerství a obavami ze ztráty zaměstnání. 68 % respondentů, kteří sdělili, že považují za "pravděpodobné" nebo "velmi pravděpodobné", že v příštích 12 měsících přijdou o práci, zároveň přiznalo pokles spokojenosti se svým partnerským vztahem.

Spojitost partnerství a zaměstnání se přitom mnohem výrazněji projevuje u mužů než u žen. "Je to proto, že se stres z ekonomických hrozeb i existujících problémů, které vyvolala pandemie covidu-19, přelévá do partnerských vztahů," říká sociolog Martin Kreidl z Masarykovy univerzity.

Související obsah

Spokojenost s partnerstvím se podle pilotní studie k výzkumu zatím neprojevila na počtu rozchodů. Odborníci ale varují, že jejich vlna teprve může nastat. "Možná právě proto, že se lidé bojí kvůli obavám o obživu rozejít. Ale to se může změnit a z pandemie covidu-19 se stane pandemie rozvodová," dodává  Kreidl.

Tazatelé položili otázky výzkumu Současná česká rodina loni v prosinci a letos v dubnu 1200 respondentům z celé České republiky, s pětiměsíčním odstupem se ptali v obou termínech stejných osob. V případě hodnocení partnerských vztahů pilotní studie bere v potaz odpovědi 512 z nich, kteří v době dotazování bydleli s partnerkou či partnerem ve společné domácnosti.

Související obsah

Výzkum Současná česká rodina pokračuje. Výzkumníci mají ambice zahrnout do něj až 6000 dotazovaných! Na projektu pracují společně experti z Masarykovy univerzity a Univerzity Karlovy. Výsledkem výzkumu bude rozsáhlý soubor dat o tom, jak české rodiny žijí, jak se v posledních letech změnily.

Na kvalitu spermií má vliv i stav ovzduší, dokazuje studie:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Zajímavosti

Důležité Události

Krátká zpráva

Mladík se přiznal k vystřílení školy na Floridě, zavraždil 17 lidí

Nikolas Cruz se ve středu přiznal k masakru na střední škole v Parklandu na Floridě v roce 2018, při kterém zemřelo 14 studentů a 3 dospělí. Zda 23letý mladík dostane trest smrti, anebo doživotí, určí brzy soud. Podle soudkyně Elizabeth Scheererové jsou slyšení naplánována na celý listopad a prosinec, svědectví by mohlo začít v lednu.

Krátká zpráva

Evropský parlament udělil Sacharovu cenu Alexeji Navalnému

Evropský parlament udělil ve středu Sacharovu cenu za svobodné myšlení ruskému opozičnímu předákovi Alexeji Navalnému. Ten je momentálně vězněn v ruském vězení. Parlament ocenil jeho boj za svobodu a demokracii.

Píše se na Deník.cz