Krimi

Doživotně odsouzený Čech se dočká nového procesu, zasáhl Štrasburk

Odpykává si doživotní trest za dvojnásobnou vraždu, kterou měl spáchat před dvaceti lety. Teď má ale odsouzený Robert Tempel šanci na propuštění. Uspěl totiž u Ústavního soudu, který po zásahu Evropského soudu pro lidská práva celou kauzu vrátil Vrchnímu soudu v Praze.

Robert Tempel měl v roce 2001 zavraždit na Sokolovsku dva mladíky. Od jednoho z nich chtěl údajně koupit auto. Oba ale podle rozsudku místo obchodu zastřelil a těla zakopal na chatě svého známého.


Případ tehdy projednával Krajský soud v Plzni, ten obžalobu zamítl celkem čtyřikrát, a to pro nedostatek důkazů. Verdikt ale pokaždé zrušil pražský vrchní soud. Tempela tak pravomocně odsoudili až ve chvíli, kdy byl případ přeložen ke Krajskému soudu v Praze, kde dostal doživotí.

Související obsah


"Bylo porušeno právo stěžovatele na právní ochranu a na zákonného soudce, a z tohoto důvodu tedy Ústavní soud zrušil napadená rozhodnutí," řekl soudce Tomáš Lichovník.

Muž, v podsvětí zvaný Psycho, který vinu vždy odmítal, tak možná brzy okusí svobodu. Ústavní soud jeho stížnosti vyhověl. Za Templa se před rokem postavil i soud pro lidská práva ve Štrasburku.

"Výslovně poukázal na závažnou nefunkčnost českého soudnictví, která se projevila protiprávním doživotním odsouzením pana Tempela. Ústavní soud mu dal nyní za pravdu," řekl advokát Tempela Jakub Kříž.

Související obsah

"V současné době se věc vrací zpět k Vrchnímu soudu v Praze, který bude rozhodovat o odvolání státní zástupkyně proti zprošťujícímu rozsudku Krajského soudu v Plzni," dodal Lichovník.

Podle advokáta by mohl Templ čekat na začátek obnoveného procesu na svobodě. Za mřížemi přitom strávil už téměř dvacet let.

jh, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz