Koronavirus

Spor o uznávání protilátek. Odborníci jsou pro, podle vlády chybí důkazy

Spor o protilátky proti covidu-19 přerůstá ve válku odborníků. Ministerstvo zdravotnictví je odmítá uznávat jako důkaz o bezinfekčnosti. Experti naopak tvrdí, že protilátky v těle zaručeně značí, že člověk nemoc prodělal a jeho tělo si vytvořilo imunitu. Resort se brání, že dosavadní studie o této problematice nejsou průkazné.

Čtyřiačtyřicetiletý Pavel prodělal covid v zimě a ztratil pouze čich. Před měsícem šel na test, který prokázal, že hodnota IGG, která určuje množství protilátek v těle, je dostačující. "Vyšlo mi vysoký IGG, a to 365," svěřil se pan Pavel televizi Nova. 

Česká vláda ale považuje za chráněné pouze ty, kteří covid prodělali v uplynulých 180 dnech nebo ty, kteří jsou naočkovaní. To podle odborníků ale není správné, protože u nich se přítomnost protilátek pouze předpokládá.

"My víme podle studií, které byly prováděny ve Švédsku, že jakákoliv hodnota těchto protilátek je odrazem velmi solidní buněčné imunity, která je velmi spolehlivě chrání," vysvětluje vakcinolog Jiří Beran.

Související obsah

"Ze všech dat, které máme k dispozici, můžeme říct, že imunitní odpověď po prodělání covidu a bezpečnost pro okolí je minimálně stejně dobrá jako po vakcinaci," vyjádřil se vedoucí oddělení intenzivní péče Všeobecné fakultní nemocnice Martin Balík. 

"Podle toho, co říkají zahraniční studie, které mám prostudované, protilátky bez ohledu na to, jaká je číselná hodnota, svědčí o tom, že osoba je proti té infekci chráněna," tvrdí mikrobioložka Hana Zelená.

"Myslím si, že ministerstvo zdravotnictví diskriminuje lidi s přirozenou imunitou, že je nutí očkovat se," domnívá se pan Pavel.

Související obsah

Podle Nejvyššího správního soudu ministerstvo zdravotnictví jedná protiprávně, když pozitivní test na protilátky lidem neuznává. Resort uvedl, že takové rozhodnutí soudu respektovat nebude. "Neexistuje jediná studie, která by říkala: Jste chráněn od té a té hodnoty protilátek," prohlásila náměstkyně ministra zdravotnictví Martina Koziar Vašáková.

"My nevíme, která hladina je dostatečná, aby toho člověka chránila před infekcí. A pokud ta hladina je, jak dlouho vydrží. A když tohle všechno nevíme, nemůžeme něco stanovit," vysvětluje epidemiolog Petr Smejkal.

"Doufejme, že v nějakém čase naši experti se shodnou a dospějí k nějakému rozhodnutí," konstatoval premiér Andrej Babiš (ANO). Protilátky v Evropě uznává zatím jen sousední Rakousko

Kateřina Sejková, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz