Koronavirus

Hladina protilátek nestačí. Flegr vysvětlil, co je mnohem důležitější

Hladina protilátek nestačí. Flegr vysvětlil, co je mnohem důležitější
Evoluční biolog Jaroslav Flegr | Zdroj: Profimedia

Přítomnost protilátek proti covidu-19 automaticky neznamená, že vás před onemocněním ochrání. Podle biologa Jaroslava Flegra jsou důležitější takzvané B-lymfocyty.

Známý biolog Jaroslav Flegr ve čtvrtek na sociálních sítích uvedl, že zjišťování hladiny protilátek proti covidu nelze brát jako záruku ochrany lidí před nemocí, jelikož toho o imunitě člověka příliš neřeknou. 

"Hladiny protilátek o imunitě proti covidu moc neřeknou, důležité jsou paměťové B buňky. Klidně je můžeme měřit, ale pozor, sídlí v kostní dřeni. Test není levný, ale zájemcům bych ho dělal zdarma, když se na oplátku nechají zařadit do registru dárců kostní dřeně," napsal Flegr.

S jeho tvrzením ve skutečnosti souhlasí také zástupci odborných lékařských společností, o jejichž názory se opírá i ministerstvo zdravotnictví.

"Protilátky nelze využít jako stupeň obrany proti covidu a nelze je ani využít jako doporučení, aby se člověk neočkoval nebo že je bezinfekční,“ prohlásila v pátek na tiskové konferenci náměstkyně pro zdravotní péči a současná šéfka České pneumologické a ftizeologické společnosti Martina Koziar Vašáková.

I Vašáková nepovažuje míru hladiny protilátek za spolehlivý parametr při dokazování bezinfekčnosti, důležité jsou totiž právě i paměťové buňky, tedy B-lymfocyty, které ovlivňují reakci imunitního systému na případnou nákazu.


Související obsah

B buňky jsou buňky imunitního systému, které v lidském těle odpovídají právě za imunitní reakci organismu. Jejich přítomnosti v těle se využívá především při očkování.

Odborníci se neshodnou! Mohou očkovaní lidé přenášet mutaci delta? Podívejte se na reportáž televize Nova:

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz