Koronavirus

Protilátky neznamenají ochranu proti covidu, shodli se odborníci. ANKETA

Přítomnost protilátek proti covidu-19 automaticky neznamená, že vás před onemocněním ochrání. Shodli se na tom zástupci odborných lékařských společností. Podle nich mají ale lidé po prodělané nemoci výhodu v případě následného očkování. Jejich ochrana bude prokazatelně mnohem vyšší i proti různým mutacím.

Zjišťování hladiny protilátek proti covidu nelze brát jako záruku ochrany lidí před nemocí. Shodli se na tom odborníci, o jejichž názory se opírá i ministerstvo zdravotnictví.

"Protilátky nelze využít jako stupeň obrany proti covidu a nelze je ani využít jako doporučení, aby se člověk neočkoval nebo že je bezinfekční,“ prohlásila na tiskové konferenci náměstkyně pro zdravotní péči a současná šéfka České pneumologické a ftizeologické společnosti Martina Koziar Vašáková.

Míru hladiny protilátek nepovažuje za spolehlivý parametr při dokazování bezinfekčnosti, důležité jsou totiž i paměťové buňky, které ovlivňují reakci imunitního systému na případnou nákazu. Uvedla, že sama zná případy, kdy se opětovně covidem-19 nakazil člověk i s vysokým počtem protilátek v těle. 

Související obsah

"Nejefektivnější je očkování, a to i proti řadě dalších nemocí,“ upozornila Hana Roháčová z FN Bulovka. Zjišťování protilátek v krvi před očkováním považuje za nesmysl. "Máme řadu infekcí, proti kterým očkujeme běžně a pravidelně, například chřipku nebo spalničky. Ale u žádné z těchto nemocí neprovádíme testy na protilátky, abychom se podívali, zda člověk má či nemá,“ pronesla.

Podle šéfa České vakcinologické společnosti Romana Chlíbka nejsou zvýšené protilátky při očkování žádnou překážkou, spíš naopak. Lidé po prodělané nemoci, kteří zároveň dostali vakcínu proti koronaviru, jsou prý na boj s covidem-19 i jeho mutacemi připraveni lépe. "Očkování zasadí pomyslnou druhou ránu a zajistí dostatečnou ochranu před covidem a prodlouží i její účinnost," řekl. "Posiluje efekt i proti delta variantě," dodal.

Související obsah

Co se nošení respirátorů ve vnitřních prostorech týče, podle Vašákové se v minulosti toto opatření společně s uzavíráním okresů s vysokým počtem nakažených ukázalo jako nejefektivnější rozhodnutí.

"Na základě důkazů se domníváme, že respirátory ve vnitřních prostorech jsou dobrou ochranou. Myslím si, že nás ještě čeká podzimní vlna. Až podzim ukáže, jak silnou máme kolektivní imunitu," upozornila lékařka.

Spor o protilátky proti covidu-19 přerůstá ve válku odborníků. Ministerstvo zdravotnictví je odmítá uznávat jako důkaz o bezinfekčnosti. Objevují se ale i názory, že protilátky v těle zaručeně značí, že člověk nemoc prodělal a jeho tělo si vytvořilo imunitu. Na páteční konferenci zaznělo, že po prodělání nemoci tělo opravdu dokáže nějakou dobu částečně reagovat a dokonce i neutralizovat delta variantu, pokud se člověk ale naočkuje, stoupá schopnost imunitního systému zabránit množení viru.

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz