Zahraničí

Izrael začal očkovat třetí dávkou, EU váhá. Neví se, kdo přesně ji potřebuje

Izrael jako první země na světě začal očkovat třetí dávkou vakcíny proti covidu-19. Spojené státy ani Evropská unie zatím třetí dávku vakcíny neschválily. Podle Světové zdravotnické organizace dosud není jasné, jak moc je posilovací dávka potřebná a kdo by ji měl dostávat.

Průkopník očkování a svého času světová jednička v boji proti covidu Izrael chce být opět o krok napřed. V zemi odstartovalo očkování třetí, tedy posilovací dávkou vakcíny proti koronaviru.

Přeočkování izraelská vláda schválila primárně pro občany starší 60 let, kterým od podání druhé dávky uplynulo pět měsíců. Podle některých expertů se totiž účinnost očkování po několika měsících snižuje. Obyvatelé Izraele jsou za třetí dávku rádi.

"Myslím, že se není čeho bát. Naše vláda přijala průlomové rozhodnutí a věřím, že je správné," řekl Izraelec Arik Alcalay.

Související obsah

Světová zdravotnická organizace však třetí dávku zatím nedoporučuje, není totiž jasné, jak moc je posilovací vakcína potřebná a kdo přesně ji má dostat. Přeočkování třetí dávkou zatím neschválily Spojené státy ani Evropská unie.

I když to Evropská unie neschválila, třetí dávku vakcíny začne jeden její člen lidem podávat. Maďarsko rebelovalo proti nařízením z Bruselu už v minulosti a chystá se to udělat znovu. V zemi se totiž očkuje ruskou i čínskou vakcínou, ale ani jednu z nich Unie doposud neschválila.

Maďarsko začne třetí dávku podávat od 1. srpna, a to lidem, kterým od ukončeného očkování uběhly alespoň čtyři měsíce. O přeočkování uvažuje i Velká Británie, která ho chce začít nabízet od září.

jh, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz