Zahraničí

Francií zmítají protesty proti covid pasům, policie nasadila i slzný plyn

Do francouzských ulic vyšly statisíce lidí a protestovaly proti vládním plánům na využívání covid pasů, které budou mimo jiné potřeba i pro vstup do restaurací nebo nákupních center. Některým Francouzům se nelíbí ani to, že pro vybrané profese má být očkování povinné. Proti demonstrantům musela zasahovat policie.

Už třetí víkend tisíce lidí protestují nejen v Paříži, ale i dalších francouzských městech. Demonstrují proti covidovým pasům a povinnému očkování pro zdravotníky, pečovatele a hasiče. Na některých místech musela policie proti demonstrujícím použít i slzný plyn. Kvůli násilnostem zadržela několik desítek lidí.

"Jsem zdravotní sestra a dala jsem výpověď, protože mě nikdo nebude vydírat. Opravdu mě obtěžuje, jak se k nám chovají. Během první vlny s námi zacházeli hrozně a teď nám přikazují, ať se naočkujeme," řekla zdravotní sestra Hager Ameurová.

Související obsah

Podle průzkumů ale většina Francouzů povinné očkování pro riziková povolání schvaluje a covidové pasy jako vstupenku do běžného života akceptuje.

Francouzi budou potvrzení o bezinfekčnosti potřebovat už od 9. srpna, a to pro vstup do restaurací, nákupních center a posiloven. Covidovým pasem musí prokázat, že jsou naočkovaní, negativně testovaní nebo koronavirus prodělali.

Související obsah

"Je to omezování svobody. Covid pas se rovná omezování socializace. Tvrdě pracujeme a chceme si po práci odpočinout, bavit se a ne se stresovat covid pasem," řekl další demonstrant.

Kromě Paříže se protestovalo i v dalších velkých francouzských městech. Lidé se střetli s policií i v Lyonu nebo v Marseille.

jh, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Zahraničí

Důležité Události

Píše se na Deník.cz