Zahraničí

Ve Francii a v Itálii schválili covid pas, Italové vyšli do ulic

Francouzský parlament schválil covid pas, který bude vstupenkou do restaurací. Potřeba ale bude i při vnitrostátním cestování. Potvrzení o bezinfekčnosti bude provázet také běžný život lidí v Itálii, protože zavedla takzvaný zelený pas. Tím se lidé musí prokazovat při vstupu do restaurací, kin a muzeí. O víkendu proti tomu v Itálii protestovaly desítky tisíc lidí.

Davy Italů se o víkendu vydaly do ulic několika měst. Nesouhlasí totiž s nařízením vlády, které od 6. srpna podmiňuje běžný život takzvaným zeleným pasem.

Italové, kteří budou chtít dovnitř do restaurací, do fitka, do kina či muzea, se musí prokázat bezinfekčností – tedy, že za posledních devět měsíců dostali alespoň jednu dávku vakcíny, covid-19 prodělali v posledním půlroce nebo mají platný negativní test. Ten nesmí být starší více než 48 hodin.

Související obsah

Italská vláda argumentuje tím, že už si nemůže dovolit žádné ekonomické ztráty a nechce zemi poněkolikáté zavírat do lockdownu.

Podobně uvažují i francouzští zákonodárci. Ti v pondělí schválili covid pas, bez kterého bude normální život ve Francii prakticky nemožný. Vláda totiž požaduje, aby se lidé při návštěvě restaurací, ale také při nástupu do vlaku či letadla prokazovali bezinfekčností.

Související obsah

Francouzi budou muset covid pasem dokázat, že jsou naočkovaní, testovaní nebo onemocnění covid-19 v nedávné době prodělali. Opatření se zatím týkají pouze dospělých, od 30. září vstoupí v platnost i pro děti od 12 let.

mobi, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Zahraničí

Důležité Události

Krátká zpráva

Přes náznak smíru vypálila KLDR další zkušební raketu

Severní Korea vypálila neupřesněnou střelu do moře směrem k Japonsku. Podle japonského ministerstva obrany šlo pravděpodobně o balistickou raketu. Stalo se tak tři dny poté, co vlivná sestra severokorejského diktátora Kim Jo-čong zmínila možnost obnovení rozhovorů s Jižní Koreou při zachování vzájemné úcty.

Krátká zpráva

Prezident Biden dostal třetí dávku covidové vakcíny

Prezident Spojených států Joe Biden obdržel třetí posilující dávku vakcíny Pfizer/BioNTech. Třetí dávku schválil minulý týden americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv pro lidi starší 65 let, zdravotníky či chronicky nemocné. Biden, jenž dostal druhou dávku v lednu, vyzval všechny Američany, kteří mají nárok, aby si třetí dávku nechali píchnout.

Krátká zpráva

Americký zpěvák R. Kelly je vinen ze sexuálního násilí, rozhodl soud

Soud v pondělí v New Yorku rozhodl o vině amerického zpěváka R. Kellyho v případu vydírání a sexuálního zneužívání mladých žen a nezletilých dívek. R. Kelly je známý především díky písni "I Believe I Can Fly". Slavnému umělci hrozí za jeho činy desítky let za mřížemi, dokonce až doživotní vězení, píše agentura AP. Vynesení rozsudku je naplánováno na 4. května. Prokuratura už v srpnu označila Kellyho za sexuálního predátora.

Píše se na Deník.cz