Domácí

Solidarita nezná mezí! Tornádem postižené Hodonínsko pomáhá jinde

Hodonínsko, kterým se v červnu prohnalo tornádo, se podělilo o humanitární pomoc s obcí Lobendava na Děčínsku. Tu před 14 dny postihly záplavy. Kamion napěchovaný balenou vodou a čisticími prostředky do obce, kterou smetla povodňová vlna, dorazil v pondělí.

Kamion plný humanitární pomoci vyrazil v pondělí ve 3 hodiny ráno z Hodonína do Lobendavy. Po téměř sedmihodinové cestě tamní starosta sedl na vysokozdvižný vozík a začal vykládat. Malá obec s pouhými 270 obyvateli totiž nemá téměř žádné zaměstnance.

Polovinu humanitární pomoci tvořily zásoby pitné vody. Především ta se bude obyvatelům Lobendavy hodit, protože obec nemá vlastní vodovod a studny jsou znečištěné.

Související obsah

Kvůli bleskovým záplavám zůstanou studny ještě dlouho nepoužitelné. Tamní obyvatelé prý využijí také čisticí prostředky. Jejich domy budou vysychat měsíce.

Obec pro obyvatele vyhlásila veřejnou sbírku. Řada z nich neměla pojištěné domy nebo jim pojistka škody způsobené záplavami nekryje. Na opravy přitom budou potřeba statisíce korun.

Související obsah

"Nějakou částku už máme, je to kolem 60 tisíc korun. Zatím to je málo, ale jsme rádi za každou korunu, kterou taky lidem budeme rozdělovat," uvedl starosta Lobendavy Stanislav Jirásek.“

"Máme zničený celý obývák, sedačky, kuchyňskou linku, lednice, spotřebiče, sporák a ten nábytek. Nevím, ale opravy nás vyjdou asi tak na 100 tisíc korun," nechala se slyšet obyvatelka Lobendavy Božena Krejčíková.

Související obsah

Hodonín, který věci Lobendavě daroval, přitom sám v červnu potřeboval obří pomoc. Tornádo tam tehdy napáchalo škody za miliardy. Během měsíce se ale oblast také díky humanitární pomoci dostala z nejhoršího.

mobi, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz