Koronavirus

Uznávání protilátek i 3. dávka vakcíny. Andrej Babiš zveřejnil důležitý termín

V otázce přeočkování třetí dávkou vakcíny a uznávání protilátek jako dokladu bezinfekčnosti padne rozhodnutí do konce srpna. Premiér Andrej Babiš (ANO) to prohlásil v rámci svého pravidelného nedělního facebookového vysílání. Upozornil také na nový trend, kdy zaměstnavatelé odmítají dávat práci neočkovaným.

Premiér Andrej Babiš v neděli tradičně prostřednictvím sociálních sítí promluvil k lidu. A došlo i na velmi probírané téma uznávání protilátek po prodělaném onemocnění jako doklad bezinfekčnosti nebo potřeba očkování třetí dávkou vakcíny. "Budeme chtít dělat klinickou studii," sdělil Babiš. "Do konce srpna musíme rozhodnout, jak to bude s přeočkováním a uznáváním protilátek," dodal.

Celé rozhodování podle něj výrazně ztěžuje fakt, že ani experti v této otázce nezastávají jednotný názor.

S uznáváním protilátek souhlasí i opozice. "My jsme od jara na zdravotním výboru tlačili na to, ať se uznávají," uvedla poslankyně Olga Richterová (PIRSTAN).


"Opakovaně panu premiérovi říkám, aby uznávali protilátky, jako je tomu například v Rakousku," sdělil předseda SPD Tomio Okamura.


"Tato velká skupina lidí je diskriminována a je nucena se očkovat. Přitom pro mnohé, když mají protilátky a mají jich hodně, je to nebezpečné to očkování," mínil poslanec Leo Luzar (KSČM).
 

Babiš dále zhodnotil, že koronavirus v Česku se zatím stále daří držet pod kontrolou. Podle něj jsou ale oblasti, kterým je potřeba věnovat zvýšenou pozornost. Konkrétně zmínil bar v Praze, svatby, dětské tábory nebo některé výrobní závody.

Související obsah

"Stále platí, že musíme dodržovat pravidla," upozornil Babiš a obratem přešel na téma očkování v Česku. Podle něj je velký zájem o očkování bez registrace. V republice funguje už celkem 88 míst, jejichž přehled najdete na www.ockoreport.uzis.cz.Předseda vlády současně shrnul, jaké skupiny obyvatel si pro vakcíny do center bez registrace chodí. "Nejčastěji přicházejí lidé, kteří nemají internet nebo se nechtějí registrovat a často nemají ani praktika," prohlásil Babiš. Zároveň upozornil na problém, se kterým se Češi stále častěji setkávají. Jako důvod k očkování totiž někteří podle premiéra zmiňují požadavky zaměstnavatelů. "Nechtějí je nechat pracovat," sdělil premiér. 

V současné době lidé mohou k očkování využít i mobilní týmy. Aktuálně jich je v republice 12, už příští týden by se podle Babiše tento počet měl navýšit o deset. 

Babiš se zároveň vyjádřil i k sobotní autogramiádě v Průhonicích. "Překonal jsem rekord, podepisoval jsem v kuse více než pět hodin," sdělil. Zásah vajíčkem prý za nejhorší událost dne nepovažuje. "To nejhorší bylo, když jedna aktivistka byla za jednou paní, a protože čekala na mou knížku, dala jí facku," sdělil premiér.

Autogramiáda neunikla ani pozornosti opozičních stran. "Rajčatovou" kampaň, při které na někdejšího premiéra Jiřího Paroubka létala kromě rajčat právě i vejce, připomněl už v pátek na twitteru Tomáš Zdechovský (SPOLU), europoslanec a místopředseda KDU-ČSL. Někteří diskutující ho ale sepsuli za to, že nabádá k násilí.

To Ivana Bartoše (PIRSTAN), předsedu Pirátů, více než hozené vajíčko zaujal fakt, že premiér šlapal po bílých křížích symbolizujících oběti koronaviru. Ty se před plánovanou autogramiádou objevily na náměstí v Průhonicích. "Tohle naprosto vystihuje celou končící Babišovu éru. Jen divadlo, přetvářka a faleš. Jak jde o něco vážného, nezvládne to, nepostaví se k tomu čelem, šlape po lidech,“ okomentoval fotku, která událost zachycuje.

Podle Babiše jde pouze o volební tah některých předsedů stran. "Je nechutné, že na lidské tragédii dělají kampaň,“ pronesl na jejich konto.

O tom, jestli by se měly protilátky uznávat jako důkaz bezinfekčnosti, zatím shoda nepanuje. Odborníci souhlasí, ministerstvo zdravotnictví ale s rozhodnutím vyčkává. Více informací se dozvíte v reportáži:

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz