Zahraničí

Budete ve velkém nebezpečí. Sestra Kim Čong-una hrozí Američanům

Budete ve velkém nebezpečí. Sestra Kim Čong-una hrozí Američanům
Sestra severokorejského diktátora Kim Jo-čong | Zdroj: Profimedia

Sestra severokorejského diktátora, která má ještě chladnokrevnější pověst než její starší bratr, pohrozila Spojeným státům a Jižní Koreji narušením jejich bezpečnosti. Kim Jo-čong tak reagovala na společné vojenské cvičení Washingtonu a Soulu, jež začíná tento týden.

Zatímco Kim Čong-un je opět v ústraní kvůli údajným zdravotním problémům, jeho sestra Kim Jo-čong o sobě dává hlasitě vědět. Pohrozila Spojeným státům a Jižní Koreji odvetou za vojenské cvičení, které má probíhat v blízkosti hranic s KLDR. Začít by mělo tento týden, přesný den ale není známý.

"Spojené státy americké a Jižní Korea budou za to, že ignorují naše opakovaná varování a výzvy zrušit tato nebezpečná a štvavá válečná cvičení, čelit mnohem vážnějším bezpečnostním hrozbám," vzkázala Kim Jo-čong podle portálu Nikkei Asia. KLDR má jaderný arzenál.

Diktátorova sestra považuje Jižní Koreu za "nevyzpytatelnou a zrádnou zemi". Cvičení prý ohrožuje už tak napjaté vztahy mezi Pchjongjangem a Soulem.

Související obsah

Před rokem se přitom zdálo, že se oba korejské státy naučí existovat vedle sebe bez neustálých výhrůžek zejména ze severní strany hranice. Jihokorejský prezident Mun Če-in se dokonce setkal s Kim Čong-unem. Snaha o stabilizaci poloostrova ale přišla vniveč.

Rovněž diplomatické pokusy bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa byly neúspěšné, řada schůzek s Kim Čong-unem nepřinesly očekávané výsledky. Severní Korea začala rétoriku směrem k USA zostřovat ještě za Trumpa a pokračuje v tom i po nástupu Joea Bidena.

Kim Jo-Čong se do Američanů podobně navezla už letos v březnu. Tehdy jim vzkázala, aby "nešířili zápach střelného prachu".

Podívejte se na reportáž TV Nova o Kimově záhadném hubnutí:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz