Domácí

Řadu žen po porodu a v těhotenství trápí deprese. Pomoci má aplikace

Řadu žen po porodu a v těhotenství trápí deprese. Pomoci má aplikace
Zdroj: Getty Images

Každou pátou ženu trápí v těhotenství a po porodu deprese nebo úzkosti. Většina z nich navíc nevyhledá žádného odborníka. Pomoci by jim nyní měla nová aplikace.

Psychika žen prochází během těhotenství a po porodu velkou zkouškou. "Až každá pátá žena zažije nějaké příznaky duševní nepohody, jako je úzkost nebo deprese. Psychologická podpora bývá často nedostupná nebo je drahá,“ uvádí na webu Národní ústav duševního zdraví (NÚDZ).


Přibližně až 75 % českých žen na mateřské nebo rodičovské dovolené však nevyhledá odbornou pomoc i přesto, že mají příznaky nějaké duševní poruchy.

Související obsah


Podle odborníků patří mezi nejčastější důvody, proč ženy neosloví odborníka, především jejich předsudky. Mnohé navíc mají problém zajistit si hlídání. "Říkají si, že když vyhledají péči psychologa nebo psychiatra, tak si jejich okolí řekne, že jsou bláznivé matky,“ vysvětlil Antonín Šebela z Národního ústavu duševního zdraví.


Pomoci ženám s psychikou v těhotenství a po porodu má nová unikátní aplikace Kogito, kterou vyvinuli vědci z Národního ústavu duševního zdraví ve spolupráci s organizací Úsměv mámy.


"Po vyplnění dotazníků, na které dostane uživatelka ihned zpětnou vazbu, se jí otevře Cesta z úzkosti nebo Cesta z deprese. V této cestě, která má každá pět etap, prochází metodami kognitivně-behaviorální terapie, procvičuje relaxace a také plní úkoly, aby mohla procházet od jednodušších metod k těm složitějším,“ vysvětlil Šebela.

Související obsah


Podle odborníků se jedná o velmi inovativní aplikaci, která nemá v regionech střední a východní Evropy obdoby. "Kogito propojuje základní techniky kognitivně-behaviorálního psychoterapeutického směru a praktické zkušenosti, které jsme načerpali při práci se ženami, jež v těhotenství nebo po porodu potrápila psychika,“ shrnula zakladatelka a ředitelka organizace Úsměv mámy Veronika Kubrichtová.


Obsah aplikace je navíc doplněný o skutečné příběhy žen, které měly s duševním zdravím velké problémy.


Těhotné ženy mohou mít po prodělání covidu-19 komplikace. Více se dozvíte v následující reportáži:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz