Zahraničí

Polští poslanci přijali sporný mediální zákon, má umlčet kritickou televizi

V Polsku se bojuje o svobodu slova. Sejm, dolní komora parlamentu, schválil ve středu večer zákon, který znemožňuje firmám ze zemí mimo Evropu vlastnit většinový podíl v médiích. Podle opozice je namířen proti televizi TVN, která je kritická k vládě.

Proti kontroverznímu zákonu demonstrovali už v úterý lidé po celé zemi. Další spontánní protesty vypukly po jeho schválení, informují zahraniční média.

Nejsilnější vládní strana Právo a spravedlnost navrhla zákon, podle kterého smí většinový podíl v polských médiích vlastnit pouze společnosti z Evropského hospodářského prostoru. Odůvodnila to snahou omezit vliv nepřátelských mocností jakými jsou Rusko nebo Čína.

Související obsah

Jenže kritici a opozice mají jasno. Zákon je podle nich namířen proti televizi TVN, kterou prostřednictvím firmy registrované v Nizozemsku vlastní americká společnost Discovery. Její součástí je nejoblíbenější polský zpravodajský kanál TVN 24, který je k vládě značně kritický.

S tím, že by televize měla přijít o licenci, nejsou smířené ani Spojené státy. TVN s odhadovanou hodnotou miliardy dolarů patří mezi největší americké investice v Polsku.

“Zákon hrozí narušením vztahů s USA, klíčovým spojencem, a prohlubuje obavy Evropské unie ohledně svobody médií v Polsku,“ napsal server britské BBC.

Související obsah

Ohrožením svobody slova argumentovaly tisíce lidí na demonstracích svolaných po celém Polsku už v úterý, živelné protesty pak pokračovaly ve středu večer po schválení zákona. Ten musí ještě projít Senátem. Zde má sice opozice těsnou většinu, ale případné zamítnutí či změny může Sejm definitivně přehlasovat.

Spor o kontroverzní zákon otřásl vládní pravicovou koalicí, když ji opustila menší strana Dohoda.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz