Koronavirus

Kde se vzal koronavirus? WHO už zřejmě ví, kdo byl první pacient

Kde se vzal koronavirus? WHO už zřejmě ví, kdo byl první pacient
Ilustrační snímek Zdroj: Profimedia

Světová zdravotnická organizace (WHO) už zřejmě tuší, kde se vzal první případ nemoci covid-19. Dánský epidemiolog Peter Embarek, který vede skupinu WHO pátrající po původu viru, ukázal na pracovníka laboratoře v čínském Wu-chanu.

Šéf týmu WHO, který pátrá po původu viru SARS-CoV-2, doktor Peter Embarek v dokumentu dánské televize TV2 promluvil o pokračujícím vyšetřování. Podle něj byl tzv. pacientem nula zřejmě pracovník laboratoře ve Wu-chanu. "Zaměstnanec laboratoře, který se v terénu nakazil při odebírání vzorků, je jedna z nejpravděpodobnějších hypotéz, jak se mohl virus přenést z netopýrů na člověka," řekl Embarek.

Podle něj je to pravděpodobnější než verze, že by prvním pacientem byl náhodný vesničan, který se dostal do kontaktu s netopýry. Málo pravděpodobná je podle WHO také verze o uměle vyrobeném viru.

Související obsah

Embarek také upozornil na to, že wuchanská laboratoř byla v prosinci 2019 přestěhována z blízkosti wuchanského trhu. "Je zajímavé, že se laboratoř přestěhovala 2. prosince 2019, což je období, kdy to všechno začalo. Když se stěhuje laboratoř, je to rušivý prvek v běžném pracovním toku, všechno to narušuje. Bude zajímavé se na toto období a laboratoř podívat," řekl expert.

Podle WHO nicméně zůstávají ve hře všechny verze. Přímý důkaz vyšetřovatelé totiž dosud nenašli. Důkazy tým hledal v lednu přímo ve Wu-chanu. Dánský epidemiolog v televizi popsal, jakému tlaku jeho tým čelil od čínských úřadů. Podle Embareka požadovaly, aby WHO ve své závěrečné zprávě vůbec nezmiňovala možnost úniku viru z laboratoře ve Wu-chanu, uvedl The Washington Post.

Související obsah

"48 hodin před koncem mise jsme se stále nemohli shodnout na tom, zda hypotézu o laboratoři ve zprávě zmíníme,“ popsal Embarek. Nakonec však dostala delegace povolení navštívit dvě wuchanské laboratoře, kde se provádí výzkum netopýrů.

Čína vědcům odmítla poskytnout některá data. Podívejte se, co země tají:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Na Pražském okruhu havaroval kamion. Zablokoval dopravu

Na Pražském okruhu havaroval v úterý odpoledne poblíž Zličína kamion. "Nehoda i zásah blokují dopravu," informovali pražští hasiči. "Na místě nejsou žádní zranění," sdělil policejní mluvčí Jan Daněk. Okolo půl šesté odpoledne je místo průjezdné jedním pruhem. Při další úterní nehodě kamionu na dálnici D0 se u Černého Mostu také nikdo nezranil. "Místo je nyní průjezdné," řekl k této nehodě mluvčí Daněk krátce po 17. hodině.

Píše se na Deník.cz