Domácí

Odborníci varují před další vlnou. Očkování vázne na východě republiky

V Česku za sobotu přibylo 140 nově nakažených koronavirem. Je to o 15 méně než minulou sobotu. Počet nových případů klesl poprvé po osmi dnech. Reprodukční číslo se ale stále drží nad číslem jedna, což značí zrychlování epidemie. Odborníci varují před tím, že s podzimem může přijít nová vlna, a to především v oblastech, kde je méně naočkovaných lidí.

Hraje se o čas. Během zbývajících týdnů prázdnin by se mělo naočkovat co nejvíce lidí. Největší problémy s malou proočkovaností jsou hlavně v odlehlých oblastech. "Jde zejména o Zlínský kraj a Moravskoslezský kraj,“ uvedl ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR (ÚZIS) Ladislav Dušek.


Naopak v jiných krajích jsou naočkovány už dvě třetiny dospělých. Premiantem je Vysočina. "Já jsem ráda, že to mám a můžu někam jít,“ raduje se jedna z obyvatelek Vysočiny.

Související obsah


"Lidé na Vysočině pochopili, jak je to důležité. Jsou zodpovědní,“ myslí si hejtman Vysočiny Vítězslav Schrek (SPOLU).


Ještě lépe jsou na tom v Čilé na Rokycansku, tam už je naočkováno všech 16 obyvatel. "Je tam poměrně dobře fungující komunita. Očkování je jedna z možností, jak se dal vídat a scházet bezpečně,“ uvedla místostarostka Čilé Eva Chmelová (Nezávislí).


Pomoci s rychlejší proočkovaností mají bezregistrační očkovací centra a mobilní očkovací týmy v sanitkách. Na Vysočině jdou ale ještě dál. Lidé tam nebudou muset využívat jen stálá očkovací centra, silnice Vysočiny bude od příštího týdne brázdit speciální očkovací kamion.

Související obsah


"Chceme do těch okrajových částí poslat kamion a maximálně přiblížit lidem možnost se naočkovat,“ uzavřel Schrek.


K praktickým lékařům se kvůli průtahům při výběru distributora dostanou vakcíny od společností Pfizer/BioNTech bohužel místo začátku září až v průběhu října.

ls, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Píše se na Deník.cz