Domácí

Letadlo z Kábulu přistálo, na palubě jsou Češi i místní spolupracovníci

V pondělí po šesté hodině ráno přistálo na pražském letišti ve Kbelích první evakuační letadlo české armády z Afghánistánu. Na palubě bylo podle premiéra Andreje Babiše (ANO) celkem 46 lidí.

Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) oznámil, že armáda je připravena v evakuacích pokračovat. Lidé dostanou azyl a se začleněním mají pomoci i hejtmani.

"Z Kábulu do Prahy právě odstartovalo první letadlo naší armády, které má na palubě 46 Čechů a místních spolupracovníků včetně rodin," uvedl už v noci bez dalších podrobností na svém twitterovém účtu premiér.

Ten zároveň sdělil, že žádné podrobnější informace nebude až do skončení záchranné akce poskytovat. Více podrobností chce uveřejnit, až budou v bezpečí všichni, kterých se záchranná akce týká.


Podobně se vyjádřil i ministr zahraničních věcí Jakub Kulhánek (ČSSD):

Související obsah

Tálibán nechce být izolován a přeje si udržovat vztahy s mezinárodním společenstvím. V rozhovoru s televizí Al-Džazíra to uvedl jeden z mluvčích islamistického hnutí. Ten mimo jiné prohlásil, že "válka" v asijské zemi skončila a hnutí je připraveno vést dialog o obavách zahraničních vlád.

Islamisté z hnutí Tálibán v neděli bez boje obsadili hlavní město Afghánistánu Kábul. Bojovníci dostali povel, aby vstoupili do města a zabránili rabování. Hnutí odmítá přechodnou vládu a požaduje plnou moc, extrémisté už obsadili i prezidentský palác. Povstalci se chystají vyhlásit Islámský emirát Afghánistán. Prezident podle tamních médií opustil zemi.

LIVE_STREAM

Podle ministra Kulhánka je situace v Afghánistánu velice vážná. "Na základě aktuálních informací od spojenců a doporučení našeho velvyslance v místě jsem rozhodl o okamžitém stažení našich diplomatů na mezinárodní letiště v Kábulu," uvedl už v sobotu.

Související obsah

Ministerstvo obrany o den později upřesnilo, že evakuaci českých diplomatů, místních pracovníků ambasády nebo tlumočníků pomáhajících české armádě zajistí z Afghánistánu česká vojenská letadla v nejbližších dnech.

Na zajištění bezpečnosti evakuovaných lidí v Afghánistánu mají dohlížet mimo jiné i Spojené státy, které prostřednictvím ministerstev zahraničí i obrany vzkázaly, že zároveň převezmou řízení letového provozu na letišti v Kábulu, uvedla CNN.

Více než 60 států včetně České republiky vydalo v neděli večer společné prohlášení, ve kterém země vyzvaly všechny, kdo se na událostech v Afghánistánu podílejí, aby respektovali a usnadnili odchod cizích státních příslušníků a Afghánců, kteří chtějí zemi opustit.

Prohlášení národů také říká, že silnice, letiště a hraniční přechody musí zůstat otevřené a že musí být zachován klid. "Afghánský lid si zaslouží žít v bezpečí a důstojnosti. My v mezinárodním společenství jsme připraveni jim pomoci," uzavírá prohlášení.

Více o evakuaci tlumočníků z Afghánistánu v reportáži:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Berlusconi nebude kandidovat na italského prezidenta

Kontroverzní politik a bývalý italský premiér Silvio Berlusconi (85) se rozhodl, že nebude kandidovat v italských prezidentských volbách. Měl podporu koalice pravicových stran, ale ta mu nezaručovala úspěch. K tajné volbě se v pondělí sejde přes tisíc poslanců a regionálních delegátů. Za favorita je považován současný premiér Mario Draghi.

Krátká zpráva

Rusko podle Britů plánuje dosadit do čela Ukrajiny "svého" politika

Britské ministerstvo zahraničí zveřejnilo informaci, že ruský prezident Vladimir Putin plánuje spiknutí s cílem dosadit do čela Ukrajiny "svého", tedy prokremelského politika. Velmi neobvyklé je, že uvedlo i jeho jméno. Má jím být Jevgenij Murajev, majitel médií a někdejší poslanec ukrajinského parlamentu, který se již dříve vyslovil pro ruskou anexi Krymu.

Píše se na Deník.cz