Zahraničí

Slovensko přitvrzuje, kontroly jsou nově i v hospodách. PŘEHLED

Slovensko od pondělí přešlo na novou úroveň protikoronavirových opatření. Nejvíc je pocítí ti, kteří se proti nemoci nenechali naočkovat. Kontroly jsou nově například v restauracích či u lanovek ve Vysokých Tatrách. A dá se předpokládat, že se dotknou i návštěvníků z Česka.

Jak upozorňuje zpravodajský portál tvnoviny.sk, zatímco doteď bylo potřeba tzv. covidpasy ukazovat v podstatě jen na hranicích, nově budou na Slovensku potřeba v podstatě denně. Restaurace, fitcentra, bazény a dokonce i kostely se musí nyní rozhodnout, koho přesně vpustí dovnitř.

Vybrat si přitom můžou ze tří režimů - otevřít se mohou pro očkované, pro lidi s negativním testem nebo pro všechny. Zároveň ale platí, že čím volnější režim, tím nižší je povolená kapacita.

Související obsah

Změny nejvýrazněji pocítí devět okresů na východě Slovenska, mezi které podle tzv. covid automatu patří například Košice či Poprad. Ty mají nově oranžovou barvu. Experti nicméně očekávají, že se epidemická situace bude zhoršovat i v dalších částech země.

Nová, přísnější pravidla pocítí i turisté ve Vysokých Tatrách. Podle tvnovin.sk zůstane na horách jen pár zahrádek, kde obslouží všechny, ostatní restaurace budou vpouštět jen očkované, testované nebo ty, kteří covid prodělali. Někteří restauratéři přitom hodlají návštěvníky kontrolovat hned při příchodu.

Pod drobnohledem jsou nově i lanovky. Ty kabinkové budou fungovat v režimu OTP (očkování, testování, prodělání nemoci), na ostatních se výletníci svezou bez omezení. I tam ale budou kontroly - někde při nástupu na lanovku, jinde při prodeji lístků.

Související obsah

Nový režim dopadne například i na košická koupaliště, kde rovněž přecházejí na OTP a spolu s tím jim spadla kapacita na polovinu.

Cestování na Slovensko přitom není pro Čechy právě snadné už teď. Kromě toho, že je povinné vyplnit speciální příjezdový formulář, neočkovaní musejí až na úplné výjimky povinně do izolace, kterou mohou ukončit nejdříve pátý den negativním PCR testem.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz