Koronavirus

Slováci zavádí nový protiepidemický systém. Opatření už nebudou plošná

Slovensko od pondělí zavádí nový protiepidemický systém s názvem covid automat. Stupeň rizika bude určovat pět barev. V případě zhoršení situace se opatření už nebudou zavádět plošně, ale pouze regionálně. Slovenská vláda tím chce předejít dalšímu lockdownu i ekonomickým škodám.

O míře rizika nákazy bude na Slovensku od pondělí rozhodovat systém pěti různých barev. Zpřísňování opatření bude určovat i počet naočkovaných obyvatel v jednotlivých okresech.

Pro ty s vysokým procentem proočkovanosti budou pravidla mírnější. Na Slovensku se zatím podařilo plně naočkovat přibližně jen 38 procent obyvatel.

Situace v dalších státech

Téměř 50 procent kompletně naočkovaných lidí hlásí Velká Británie. Obě dávky vakcíny tam dostaly už asi tři čtvrtiny dospělých.

Související obsah

I navzdory očkování se ale v řadě států kvůli zhoršující se situaci opatření zpřísňují. Například australské Melbourne prodlužuje lockdown minimálně do 19. srpna.

"Nedaří se nám trasovat všechny případy, které se tu za posledních 24 hodin vyskytly. Kvůli tomu bohužel musíme prodloužit lockdown o sedm dní," oznámil premiér australského státu Victoria Daniel Andrews.

Rekordní počet nově hospitalizovaných s covidem-19 zaznamenali už několikátý den po sobě na americké Floridě. Podle tamních úřadů jsou tamní nemocnice na pokraji kolapsu.

Související obsah

"Během čtyř týdnů nám počet hospitalizovaných vzrostl o 600 procent. Skoro třetina všech našich pacientů je tu kvůli covidu," prozradil zdravotník Kevin Cho Tipton.

Strmý nárůst nových případů ale kromě Floridy zaznamenala i řada dalších států USA. Nemocniční lůžka dochází i v texaském Houstonu. Pacienti tu v sanitkách na volnou postel čekají běžně i dlouhé hodiny.

Kateřina Sejková, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz