Domácí

Rodiče z různých měst mají utratit za předávání dětí stejně, rozhodl soud

Rodiče z různých měst mají utratit za předávání dětí stejně, rozhodl soud
Zdroj: TV Nova

Po rozchodu žije matka dívky v Brně, otec v Praze. Pro dceru muž jezdil pravidelně do jihomoravské metropole, čímž se mu zvyšovaly náklady. Ústavní soud ale rozhodl, že finanční i časové náklady by rodiče měli nést rovnoměrně.

Rodiče žijící v různých městech by se měli rozdělit při péči o dítě rovnoměrně, rozhodl Ústavní soud (ÚS). Vyhověl tak stížnosti otce, který vyzvedával a vracel dceru v Brně, přestože žil v Praze. Finanční a časové náklady by tedy podle soudu měla nést i matka. Zároveň ÚS uvedl, že hodnota a kvalita automobilu otce na toto rozhodnutí nesmí mít vliv. Případ se tak vrací ke Krajskému soudu v Brně.


Už dříve ÚS rozhodl, že by oba rodiče měli v zájmu udržování kontaktu s dítětem vynakládat stejný objem peněz, energie i času. Podle soudu je nejlepším řešením takové rozdělení, ve kterém každý rodič zajišťuje jednu cestu.

Související obsah


ÚS odmítl i argument, že otec má více času, část volna tráví v Rakousku. "Jak stěžovatel tráví volný čas, je totiž jeho výsostně osobní záležitostí a obecným soudům nepřísluší ho komentovat či dokonce zneužívat jako argument svědčící proti stěžovateli," zdůvodnila mluvčí ÚS Miroslava Číhalková Sedláčková.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz