Domácí

Virus rajčat a paprik řádí napříč celou Evropou. Objevil se i v Česku

Virus rajčat a paprik řádí napříč celou Evropou. Objevil se i v Česku
Zdroj: Profimedia

V Evropě se šíří virus, který napadá rajčata a papriky a ohrožuje tak úrodu zeleniny. Podle zemědělského ústavu s nákazou aktuálně bojuje nejméně 15 států. Česká republika mezi nimi není, i v našich končinách se ale v minulosti virus objevil. Od loňského roku odborníci zaznamenali jeho výskyt ve třech lokalitách.

Slovinská média minulý týden informovala, že úrodu jednoho z tamních dodavatelů rajčat napadl virus hnědé vrásčitosti plodů rajčete (ToBRFV), který představuje vážnou hrozbu pro pěstitele.

Podle Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského (ÚKZÚZ) Slovinsko není jediným státem, kde byl v této době zaznamenán výskyt viru. "V Evropě se s problémem aktuálně potýká Belgie, Bulharsko, Francie, Itálie, Kypr, Maďarsko, Nizozemsko, Německo, Norsko, Polsko, Rakousko, Řecko, Slovinsko, Španělsko a mj. i Velké Británie," sdělila redakci TN.cz mluvčí ústavu Ivana Kršková.

Česká republika by aktuálně měla být prosta viru, v minulosti ale nákaza postihla i úrodu zdejších pěstitelů. Virus se na území Česka poprvé objevil v roce 2020. Od té doby byl zaznamenán ve třech lokalitách v porostech rajčat a paprik.

Související obsah

"Ve všech případech byla přijata mimořádná rostlinolékařská opatření k zamezení rozšiřování viru a ohniska výskytu byla zcela vymýcena," uvedla Kršková. Nebezpečí opětovného zavlečení viru do našich končin ale zůstává. Jedním z největších dovozců rajčat do Česka je například Nizozemsko, kde aktuálně virus řádí.

 

Přísná opatření

"Od konce roku 2019 ÚKZÚZ nepřetržitě testuje zásilky osiv rajčete a papriky dovážené ze třetích zemí a veškeré partie osiv ve skladech českých dodavatelů osiv. Rovněž provádí průzkum výskytu viru v zelinářských provozech," prozradila Kršková.

Právě od roku 2019 začala Evropská unie zavádět opatření proti viru hnědé vrásčitosti plodů rajčat, která platí pro všechny členské státy a pravidelně jsou aktualizována. Jedním z nich je například fytosanitární opatření, které přichází na řadu ve chvíli, kdy se potvrdí výskyt viru. V takovém případě je veškeré pozitivní osivo a sadba, která z něj vzešla, zlikvidováno.

Související obsah

"Hrozí-li riziko mechanického přenosu viru, jsou likvidovány i porosty hostitelských rostlin pěstované v sousedství. Ostatní porosty v místě pěstování sadby z infikovaného osiva jsou rovněž sledovány a testovány na přítomnost viru," vysvětlila Kršková.

Nebezpečí pro úrodu

Virus napadá pouze rajčata a papriky, pro lidi tak nebezpečný není. V případě napadení úrody s sebou ale přináší velké finanční ztráty. Rajčata a papriky postižené tímto virem se stávají kvůli deformacím a snížené kvalitě neprodejnými, škody na úrodě mohou dosahovat až 100 procent.

Související obsah

Jedním z projevů nákazy jsou patrné žluté nebo hnědé skvrny na plodech rajčat a paprik, povrch je zvrásněný, může být i zdeformovaný.

Na semenech dokáže virus přetrvat i několik let. Mechanický přenos je velmi snadný zejména ve sklenících – například vodou, kontaminovanou půdou, na oděvu pracovníků nebo pomocí opylovačů.

V Evropě se virus poprvé objevil v roce 2018, a to na Sicílii.

TN.cz

K tématu Domácí

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz