Domácí

Zvýšení důchodů prošlo Senátem, schválil i příspěvek za vychované dítě

Senátoři ve středu schválili novelu zákona, která má obyvatele připravovat o část dávek v hmotné nouzi v případě, že nebudou opakovaně platit pokuty za vybrané přestupky. Senátoři dále schválili i odškodnění pro lidi z okolí Vrbětic, zákon o elektronizaci zdravotnictví a zvýšení důchodů nad zákonnou valorizaci o 300 korun.

Senátoři ve středu schválili novelu zákona přednesenou ODS, která má obyvatele připravovat o část doplatku na bydlení i příspěvku na živobytí v případě, že nebudou opakovaně platit pokuty za vybrané přestupky.

Senát schválil také zvýšení důchodů od nového roku, a to nad zákonnou valorizaci. Důchodci si tak přilepší o 300 korun. Od roku 2023 bude také zaveden příspěvek 500 korun za každé vychované dítě.

Zákon o elektronizaci zdravotnictví obsahuje zejména základní infrastrukturu elektronizace zdravotnictví. "Jsme už jen malý krůček od toho, aby v České republice fungovala elektronická komunikace mezi pacientem a lékařem a mezi lékaři navzájem. Aby byl vybudován základ elektronického světa zdravotnictví a zvýšila se efektivita a kvalita poskytovaných zdravotních služeb pacientům snazší diagnostikou," řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

Související obsah

Senátoři schválili zákon o odškodnění obcí v okolí Vrbětic. Jejich obyvatelé i Zlínský kraj by si tedy za výbuchy v roce 2014 měli rozdělit 700 milionů korun. 

Při prvním výbuchu v říjnu 2014 zemřeli dva lidé, k druhé explozi došlo v prosinci téhož roku. České tajné služby zjistily, že se na výbuchu muničních skladů měli podílet ruští agenti. Česko proto v dubnu letošního roku vyhostilo 18 pracovníků ruské ambasády.

Související obsah

Poslanci schválili odškodnění ve výši 660 milionů korun. To nepodléhá zdanění, lidé ale současně ztratí nárok na případné další náhrady škody.

Ministerstvo práce a sociálních věcí očekávalo, že by měly důchody v příštím roce při zohlednění dodatečného zvýšení růst o 797 Kč (o 5,2 %). Průměrný důchod tak měl být podle předběžných čísel zhruba 16 275 Kč a dosahovat přibližně 43 % průměrné mzdy. Nakonec to ale vypadá, že důchody by měly být ještě o něco vyšší.

Zvýšení důchodů schválili poslanci na konci července. Podívejte se na reportáž:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz