Zahraničí

Situace v Afghánistánu se uklidňuje, obyvatelé ale slibům Tálibánu nevěří

Situace v Afghánistánu se uklidňuje. Západní státy nadále evakuují své občany z kábulského letiště, obnovily se i komerční lety a do ulic se vracejí lidé. Tálibán se chystá představit světu své vedení a povstalci nadále tvrdí, že se nebudou mstít představitelům minulé vlády. Tomu ale mnozí Afghánci nevěří.

Do ulic Kábulu se vrací život. Obchodníci znovu otevřeli prodejny, na tržištích se hromadí lidé. "Doufám, že nové vedení země dokáže odložit zbraně. V naší zemi chceme hlavně mír a stabilitu," řekl Nasir Ahmad, obyvatel Kábulu.

Vůdci Tálibánu se chystají představit světu. V posledních letech se skrývali a z bezpečnostních důvodů byli v utajení.

Související obsah

Bojovníkům Tálibánu vedení přikázalo, aby vítězství neslavili. Změny už se dotkly i televizního vysílání, kde telenovely nahradilo náboženské vysílání.

"Chci ujistit všechny naše krajany, kteří byli v armádě, pracovali pro vládu nebo jako překladatelé, všem jsme udělili amnestii. Nebudeme se nikomu mstít," nechal se slyšet mluvčí Tálibánu Zabiullah Mujahid.

Bojovníci Tálibánu ale údajně v některých městech obchází domy a tyto lidi, které označují za zrádce, hledají. Mnozí Afghánci proto slovům extremistů nevěří.

Související obsah

"Jako bývalá soudkyně a aktivistka říkám, že moje zkušenost s Tálibánem je ta nejhorší, jaká může být. Dvakrát se mě pokusili zabít, a právě kvůli nim jsem musela všechno opustit," vypověděla bývalá afghánská soudkyně Marzia Babakarkhailová.

Jediným místem, které Tálibán ještě neovládl, je mezinárodní letiště v Kábulu. To nadále kontrolují američtí vojáci, evakuace pokračují a po několika dnech chaosu začaly létat i komerční lety.

Související obsah

"Tálibán nás informoval, že je připraven zajistit civilistům bezpečnou dopravu na letiště. A my je donutíme tento závazek dodržet," uvedl poradce amerického prezidenta pro národní bezpečnost Jake Sullivan.
 

Západní státy už odvezly tisíce lidí a evakuace by mohly trvat zhruba do konce měsíce. Spojené státy budou prý vyšetřovat úmrtí civilistů na letišti včetně těch, kteří se připoutali k letadlu a pak z něho za letu spadli. Kvůli situaci v Afghánistánu se sejdou představitelé států skupiny G7, tedy nejbohatších zemí světa.

mobi, TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz