Domácí

Kolik Čechů mělo covid? Podle studie mnohem víc, než ukazuje statistika

Kolik Čechů mělo covid? Podle studie mnohem víc, než ukazuje statistika
Zdroj: Getty Images

Podle výsledků PCR testů, které zveřejňuje ministerstvo zdravotnictví, mělo v Česku zatím covid-19 přibližně 1,7 milionu lidí. Ale podle nové studie brněnské Masarykovy univerzity je reálné číslo výrazně vyšší - přibližně trojnásobné. Vědci vysvětlují, kde se tak velký rozdíl vzal.

"V České republice bylo od počátku epidemie potvrzeno PCR testem už skoro 1,7 milionu případů nákazy virem SARS-CoV-2, což znamená, že podle oficiální statistiky bylo infikováno asi 17 % obyvatel. Tato statistika však nezahrnuje ty, kteří prodělali infekci asymptomaticky (bez příznaků) anebo s lehkým průběhem a nikdy se nenechali testovat," uvedla ve středu Masarykova univerzita v tiskové zprávě.

Podle studie, během níž výzkumníci měřili hladinu protilátek u desetitisíců dobrovolníků z Česka, a na níž se z velké části podíleli právě vědci z brněnské univerzity, přišlo ale s nákazou do styku mnohem víc Čechů. Vysoká škola navíc informovala, že i když se podobné protilátkové studie prováděly v různých částech světa, žádná se nezaměřila na střední a východní Evropu, kde druhá vlna nákazy udeřila obzvláště tvrdě.

Související obsah

Výsledky první fáze studie zveřejnili vědci výzkumného centra RECETOX Masarykovy univerzity tento týden. "Studie byla plánována jako třífázová, první fáze začala v říjnu 2020 a nábor účastníků byl ukončen v březnu 2021 před začátkem masivní vakcinační kampaně. Více než 30 tisícům účastníků starších 18 let byly v síti akreditovaných laboratoří odebrány vzorky krve a změřeny hladiny protilátek s cílem sledovat dynamiku protilátek proti SARS-CoV-2 v imunologicky naivní (virem nezasažené) a neočkované populaci," vysvětlila univerzita. Na analýze získaných dat se podíleli i vědci z University College London, experti z českého zastoupení Světové zdravotnické organizace a z Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS).

A výsledek? V druhé vlně pandemie, která začala loni na podzim, velmi rychle rostl počet lidí, kteří přišli s koronavirem do styku. "Zatímco v říjnu a listopadu mělo sledované protilátky pouze 28 % dobrovolníků, v prosinci 2020 a lednu 2021 to bylo 43 % a v únoru a březnu už 51 %. To znamená, že v březnu už nebyla podstatná část české populace k infekci SARS-CoV-2 imunologicky naivní“, komentoval výsledky Vojtěch Thon z Masarykovy univerzity. Oproti oficiálním datům z PCR testování tak mohlo covid prodělat v ČR až třikrát víc lidí.

Související obsah

Nejméně třetina účastníků studie, u nichž vyšetření odhalila protilátky, prodělala covid úplně bez příznaků a 28 % nikdy nebylo na PCR testu. Studie ještě nekončí, vědci dál zkoumají, jak ovlivní hladinu protilátek očkování, které se ve velkém v Česku rozběhlo letos v březnu. "Ve třetí fázi plánované na období od října 2021 do března 2022 se bude dále sledovat přetrvání či pokles paměťových protilátek proti SARS-CoV-2 u jedinců, kteří prodělali infekci, a těch, kteří byli očkováni," nastínili vědci.

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz