Domácí

Samosběr ovoce a zeleniny v srpnu. Co kde seženete? PŘEHLED

Samosběr ovoce a zeleniny v srpnu. Co kde seženete? PŘEHLED
Zdroj: Getty Images

Oblíbená sezóna sběru jahod už sice skončila, ve většině krajů si však na řadě míst můžete nasbírat jiné druhy ovoce a zeleniny. Najděte si v přehledu samosběr ve vašem okolí.

V srpnu na českých farmách a v sadech seženete rozmanitou nabídku ovoce a zeleniny. Nejčastěji si můžete sami nasbírat švestky, jablka, cibuli či česnek. Stále se ale dají sehnat i borůvky, maliny a ostružiny. Podívejte se, jaký samosběr zrovna probíhá ve vašem kraji.

 

Plzeňský kraj

Sady Nebílovy ve stejnojmenné vesnici ještě stále nabízí samosběr borůvek. Za kilogram zaplatíte 130 korun. Přijít si pro ně můžete každý všední den od 9 do 15 hodin, je ale nutné se předem telefonicky objednat. Vstup je totiž omezen na 15 osob v jednu chvíli. Pokud byste přijeli bez rezervace, mohlo by se stát, že budete nějakou dobu čekat.

Středočeský kraj

Maliny a ostružiny si můžete od 17. srpna nasbírat na farmě Berry Servis v Břežanech. Za vstup na samosběr platí 30 korun všichni s výjimkou dětí do tří let. Cena nasbíraného ovoce je 130 korun za kilogram. Na odběr si můžete vzít vlastní nádoby, ale dají se zakoupit i na místě.

Meruňky seženete v Ovocnářství Polívkovi ve vesnici Pchery-Humny nedaleko Slaného. Samosběr proběhne o víkendu 21. a 22. srpna. Za kilogram meruněk zaplatíte 50 korun. S sebou si vezměte jen vlastní bedýnky, nic jiného nepotřebujete.

Samosběr cibule ve Středočeském kraji pořádá Farma Hanč ve Vraňanech u Mělníka, letos 20. a 21. srpna. Jeden kilogram cibule vás vyjde na 10 korun. Doma si určitě nezapomeňte kbelíky, bedýnky a pytle na sbírání.

Související obsah

Praha

V Praze si můžete natrhat meruňky, švestky, hrušky i jablka. A to vše zdarma. Namátkou třeba v sadu Zlodějka, Pod ďáblickou hvězdárnou, nebo v Klíčovských sadech. Kompletní seznam míst naleznete na těchto webových stránkách a také tady.

Liberecký kraj

V Libereckém kraji pořídíte v srpnu při samosběru letní jablka. Konkrétně na Ovocnářské farmě Turnov poblíž obce Doubí ve středu 25. srpna a také v pátek 27. srpna. Cena za kilogram je 15 korun.

Ústecký kraj 

V plném proudu je právě samosběr česneku na Žatecké farmě poblíž vesnice Radíčeves. Za jeden kilogram česneku si připravte 100 korun. Přijet si pro něj můžete každý den od 8 do 18 hodin, bude na vás čekat již nasbíraný v bednách. Vy si jen přivezete nůžky a nachystáte a očistíte si požadované množství.

Související obsah

Královéhradecký kraj 

Švestky postupně dozrávají v Ovocnářské farmě Kareš v Ostroměři. Přesný termín samosběru zatím majitelé nestanovili. Očekávají ale, že by mohl začít příští týden. Více informací se dozvíte na jejich webu, případně na facebooku.

Pardubický kraj

Cibuli si můžete nasbírat na statku Malejov v Zámrsku v sobotu 21. srpna od 8 do 12 hodin. Za jeden kilogram zaplatíte devět korun. Statek doporučuje si s sebou vzít vlastní pytle, přepravky a nůžky na odstranění natě. Kromě cibule si můžete koupit i krmné brambory, cena za kilogram jsou dvě koruny.

Související obsah

Moravskoslezský kraj

Farma Lička momentálně na třech místech nabízí samosběr švestek, jablek a zeleniny. V Rychalticích si teď v pondělky, středy a soboty od 8 do 12 hodin můžete přijít nasbírat švestky a jablka.

Pokud byste měli blíž Studénku-Butovice, tak i tam si můžete nasbírat švestky. Termíny samosběru jsou vypsány na soboty až do poloviny září, sbírá se od 8 do 12 hodin.

Na pobočce v Sedlnicích u Mošnova si kromě ovoce nasbíráte i zeleninu. Aktuální nabídku najdete vždy na facebooku. Samosběr bude probíhat každou sobotu od 8 do 12 hodin až do konce září.

Bližší informace najdete na webových stránkách farmy.


Farmáři doporučují si s sebou vzít vhodné oblečení (rukavice, gumáky), bedýnky, košíky a peníze v hotovosti.

Související obsah

Olomoucký kraj

V Olomouckém kraji si od 25. srpna na samosběru ve Vojnicích poblíž Olomouce nasbíráte mrkev, petržel, červenou řepu, žlutou a červenou cibuli, oválnou cibuli a několik druhů dýní. Detailní ceník naleznete v tomto letáčku. Sbírá se každý den od 9 do 18 hodin. Kvůli šíření onemocnění covid-19 je nutné dodržovat rozestupy mezi sběrači a nosit roušku či respirátor.

Jihomoravský kraj

Zhruba za týden začne samosběr rakytníku, švestek a jablek v Novém sadu Třešňovka, který se nachází nedaleko známých Pasohlávek. Cena ovoce zatím není stanovena. Čas samosběru závisí na domluvě, je nutné si předem zavolat. S sebou je nutné si přinést vlastní nádoby a bedýnky.

Kraje Zlínský, Jihočeský, Karlovarský a Vysočina

Redakce TN.cz oslovila několik farem i v těchto krajích, v žádné z nich však samosběr momentálně neprobíhá.

ada, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz