Domácí

Češi si oblíbili elektronické služby státu. Zajímá je hlavně výše důchodu

Češi si oblíbili elektronické služby státu. Zajímá je hlavně výše důchodu
Zdroj: Getty Images

Stále více Čechů používá elektronické státní služby. Jen za červenec ministerstvo vnitra zaznamenalo více než 1,3 milionu přihlášení do portálu eIdentita.cz. To je za posledního čtvrt roku stoprocentní nárůst. Největší návštěvnost zaznamenal ePortál České správy sociálního zabezpečení.

Nejnavštěvovanějším portálem státních úřadů se stal ePortál České správy sociálního zabezpečení. Ten v červnu spustil testovací Informativní důchodovou aplikaci. "Díky službě zjistíte, zda a odkdy budete mít nárok na starobní důchod, a jak vysoký by mohl být," říká František Boháček, ústřední ředitel České správy sociálního zabezpečení.

Informativní důchodová aplikace za jeden měsíc fungování zaznamenala téměř 120 tisíc unikátních návštěvníků. Česká správa sociálního zabezpečení pro ztotožnění využívá Národní bod pro identifikaci a autentizaci.

Související obsah

Elektronická identifikace na dálku je možná několika způsoby. "Nejbezpečnější je samozřejmě nová občanka s čipem. Lidé ale mohou využívat i jiné způsoby, například svojí bankovní identitu nebo mobilní klíč eGovernmentu, který mají nahraný ve svém mobilním telefonu," řekl ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD).

Výhodou využívání elektronické identifikace je podle Hamáčka rychlost komunikace se státem a to, že je zdarma.

K dalším oblíbeným elektronickým službám státu patří Portál občana a agendový informační systém ministerstva průmyslu a obchodu. Ten lidé používali při podávání žádostí o dotace v době covidové pandemie.

ada, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz