Koronavirus

Británie spouští hromadné testování na protilátky. V ČR uznávané nebudou

Británie spouští hromadné testování na protilátky. V ČR uznávané nebudou
Zdroj: Profimedia

Ve Velké Británii startuje projekt, v rámci kterého budou tisíce lidí bezplatně otestovány na protilátky proti koronaviru. Cílem je zjistit, jak velká je přirozená ochrana před touto nemocí po jejím prodělání. V Česku mezitím stále probíhá debata o uznávání protilátek jako průkazu bezinfekčnosti. Ministerstvo zdravotnictví návrh tento týden shodilo ze stolu, podle řady odborníků by ale uznávány být měly.

Velká Británie poprvé široké veřejnosti nabídla bezplatné testování na protilátky proti koronaviru. Hromadné testování proběhne v rámci programu, který podle deníku The Mirror vláda spustila tento víkend. Jeho cílem je zjistit, jak velkou přirozenou ochranu získávají lidé po prodělání covidu-19.  

Do projektu se může přihlásit každý dospělý člověk, kterému byl v uplynulých dnech na základě PCR testu diagnostikován covid-19. První test na protilátky musí být proveden co nejdříve po pozitivním výsledku, aby tělo nemělo čas si vytvořit protilátky.

Druhý test lidé podstoupí s odstupem 28 dní. Odborníci budou poté zkoumat, jaká byla imunitní odpověď na virus a měřit hladinu vytvořených protilátek. Podle britské zdravotní agentury program pomůže odhalit dopad očkování i to, jak imunita pacientů reaguje na různé varianty viru.

Související obsah

"Testování protilátek nám pomůže porozumět očkování a imunitní odpovědi široké veřejnosti. Mohlo by hrát důležitou roli ve snaze udržet virus pod kontrolou," citoval web BBC skotského ministra zdravotnictví Humzu Yousafa.

Boj o uznávání protilátek v Česku

V Česku mezitím stále probíhají debaty o tom, zda by se měly uznávat protilátky jako potvrzení o bezinfekčnosti. V nejbližší době to ministerstvo zdravotnictví neplánuje. "V tématu protilátek máme zatím málo dat, s rozhodnutím je potřeba počkat," uvedl tento týden ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

"Pokud by se objevila nějaká zásadní studie, mohli bychom opět svolat širší jednání a postoj případně přehodnotit. Prozatím platí, že protilátky neuznáváme," doplnil jej mluvčí resortu Daniel Köppl.

Někteří odborníci ale prosazují, aby protilátky jako průkaz bezinfekčnosti uznávány byly. Kladné stanovisko k tomu vydala začátkem týdne například Česká společnost alergologie a klinické imunologie (ČSAKI).

Související obsah

"Z obecných imunologických principů je známo, že specifické protilátky proti infekčním agens (včetně SARS-Cov-2) jsou objektivním důkazem schopnosti jedince reagovat na
imunizaci," uvedli odborníci z ČSAKI ve společném prohlášení.

"Doporučujeme proto uznávat pozitivitu protilátkových testů v souvislosti s protiepidemickými opatřeními (cestování, návštěvy
sportovních a kulturních zařízení) jako plnohodnotnou alternativu potvrzení o prodělané nemoci na základě PCR nebo potvrzení o provedeném očkování," dodali.

Ministerstvo má ale zatím jasný postoj. Za to sklidilo kritiku nejen od veřejnosti, ale také například od opozice, která nesouhlasí ani s rozhodnutím přestat hradit preventivní testování. "Po odmítnutí uznávat protilátky si ministerstvo zdravotnictví ještě přisadilo. Nebudou se hradit ani testy. Takže neočkovaným, co prodělali, Vojtěch od 1.9. zdraží každou vstupenku, každé pivo v hospodě, o dvě stovky," poznamenal na twitteru hlavní expert Pirátů pro oblast zdravotnictví Ondřej Dostál.

Více ke konci bezplatného testování se dozvíte v reportáži TV Nova:

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz