Domácí

Zůstanou Afghánci v Česku? Podle ministerstva vnitra záleží na nich

Tři evakuační lety přepravily do České republiky před několika dny 170 Afghánců. Nyní jsou všichni v karanténě a rozhodují se, jak se svými životy teď naloží. Zatím jsou v péči Armády ČR a vzpamatovávají se z odchodu ze svých domovů.

Evakuovaní Afghánci přečkávají desetidenní karanténu v blíže nespecifikovaných vojenských zařízeních. "Snaží se adaptovat na novou situaci. Komunikují se svými příbuznými. Co bude dál, to je jejich rozhodnutí," řekla TN.cz mluvčí armády Magdaléna Dvořáková.

Armáda se po dobu trvání karantény stará o všechny jejich potřeby. "Zajišťujeme jim ubytování, léky a také různé hygienické pomůcky. Jsou mezi nimi i miminka, takže i věci pro ně," objasnila pomoc armády v těchto dnech Dvořáková.

Související obsah

S dodáním oblečení pomohla charita. "Odešli jen s tím, co dokázali unést, proto jim řada věcí chybí," vysvětlila Dvořáková.

Kromě materiálních věcí pomáhá armáda potřebným zajistit i psychologickou pomoc, aby se s náročnou situací zvládli lépe vyrovnat.

Kam zamíří po karanténě?

Další postup bude záviset na rozhodnutí Afghánců. "Stále ještě s nimi nemáme nic společného. Dokud si nepožádají o azylové či jiné řízení, tak my s nimi nemáme nic společného. Záleží na tom, pro co se rozhodnou. Teď s nikým z nich v kontaktu nejsme," upřesnil mluvčí ministerstva vnitra Ondřej Krátoška. 

Související obsah

Podle dřívějších informací od premiéra Andreje Babiše (ANO) už teď někteří Afghánci vědí, že v Česku nebudou chtít zůstávat. Například pro to, že mají příbuzné v jiné evropské zemi.

U prvních evakuovaných by měla karanténa skončit ke konci tohoto týdne.

Česko uskutečnilo tři lety v rámci evakuační mise lidí z Afghánistánu: 

ada, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz