Domácí

Prodal byt, úřad mu dál vyměřoval daň. Nakonec jej poslal do exekuce!

Prodal byt, úřad mu dál vyměřoval daň. Nakonec jej poslal do exekuce!
Zdroj: TN.cz

To, že jste prodali byt a daň z nemovitosti platí nový majitel, ještě neznamená, že neskončíte v exekuci jako neplatič. Své o tom ví bývalý vlastník nemovitosti, kterému úředníci vyměřovali daň šest let po prodeji nemovitosti.

Na ombudsmana se se stížností obrátil muž, který prodal svůj byt a jelikož měl za to, že se k dani přihlásí nový majitel, tak to neoznámil na finančním úřadě. To se ovšem spletl.


"Můj klient se od finančního úřadu dozvěděl o údajném nedoplatku až po šesti letech. Po celou dobu přitom daň řádně platil nový vlastník bytu, s vyměřenou daní jsme proto logicky nesouhlasili. Přesto finanční úřad nechal domnělou daň i s úroky strhnout exekucí klientovi z účtu," popsala okolnosti případu advokátka stěžovatele Eva Kantoříková.

Související obsah


"Kvůli liknavému postupu správce daně stěžovateli po celou dobu vznikal úrok z prodlení. Pokud by navíc správce daně začal řešit úhradu nedoplatku dříve, eliminovalo by se riziko, že marně uplyne lhůta pro stanovení daně, ve které bylo možné v souladu se základním cílem správy daní závadný stav napravit,“ uvedl ombudsman ve zprávě o šetření.


Úředníci pak navíc, i přesto, že věděli o prodeji, nařídili daňovou exekuci. "Rovněž správce daně věděl, že daň již vybral od skutečného poplatníka a chystá se ji vybrat podruhé. Setrvávám na svém závěru, že vymáhání daně na stěžovateli bylo zjevně nespravedlivé a nezákonné,“ shrnul ombudsman Stanislav Křeček. Konečná částka se vyšplhala na 3074 korun.


Finanční úřad nakonec dal bývalému majiteli za pravdu a exekuci zrušil. Bývalému majiteli nakonec vyplatil úrok z nesprávně stanovené daně a prověří i postup úředníků.
 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Fiala navrhne Michala Koudelku na šéfa BIS

Premiér Petr Fiala (ODS) navrhne Michala Koudelku na šéfa Bezpečnostně informační služby. Sněmovní bezpečnostní výbor návrh projedná 3. února. Koudelka zastával funkci ředitele BIS už v letech 2016 – 2021.

Píše se na Deník.cz